Synchronizacja godziny w systemie IT jest często bagatelizowana przez administratorów sieciowych. Wbrew pozorom korzystanie z tzw. serwerów NTP jest ważne nie tylko dla banków i różnych instytucji finansowych. Tematem powinni zainteresować się także inni przedsiębiorcy inwestujący w infrastrukturę IT. Do czego służą serwery czasu rzeczywistego i dlaczego warto z nich korzystać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części wpisu – zapraszamy do lektury!
Czym jest serwer czasu NTP?
Zadaniem serwera czasu jest dostarczanie tzw. wzorcowego czasu NTP ustalanego przez GPS. W klasycznym modelu dane są wysyłane z serwera do sieci informatycznych – zarówno globalnych, jak i lokalnych. Dzięki temu wszystkie podłączone do nich urządzenia mogą aktualizować i synchronizować godzinę. Bardzo istotne jest to, że zgodnie z obecnie obowiązującymi standardami serwery czasu mają różne poziomy. Określa się je mianem Stratum i ustala w zakresie od 1 do 15. Im liczba ta jest większa, tym serwer znajduje się dalej od źródła, czyli zegara atomowego określanego jako Stratum 0. To ważne z punktu widzenia opóźnień. Np. poziom Stratum 4 oznacza, że dane są kolejno przekazywane przez aż 3 punkty, co utrudnia precyzyjne określenie godziny. Warto dodać, że własne serwery czasu rzeczywistego oparte o protokół NTP utrzymuje również Polska. Za usługę odpowiedzialny jest Główny Urząd Miar i korzystanie z niej jest bezpłatne. Aby się do nich podłączyć, musisz skorzystać z jednego z dwóch adresów internetowych:
- tempus1.gum.gov.pl (IP: 194.146.251.100),
- tempus2.gum.gov.pl (IP: 194.146.251.101).
Synchronizacja czasu w sieciach IT – dlaczego jest ważna?
Rosnąca liczba transakcji finansowych online to główny powód, dla którego korzystanie z serwera NTP jest tak istotne. Odpowiednio zsynchronizowany zegar w systemie IT ułatwia analizę i zarządzanie tymi danymi. Jednak na tym nie koniec, gdyż praktycznie każda firma może na tym zyskać. Poprawnie skonfigurowany serwer czasu NTP pozwala na:
- mniejsze ryzyko pojawienia się błędów podczas automatycznego tworzenia kopii zapasowych w systemie IT,
- łatwiejsze namierzanie błędów w sieci, gdyż logi systemowe zawierają dokładne godziny ich wystąpienia (wpływa to także na efektywność analizowania ewentualnych włamań do systemu),
- pewniejszą pracę akceleratorów sieciowych, które przyspieszają pobieranie danych, korzystając z pamięci podręcznej (zła synchronizacja czasu może prowadzić np. do ściągania nieaktualnych informacji).
Własny serwer NTP czy Serwer czasu Polska?
Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście podłączenie się do serwera czasu polskiego, prowadzonego przez Główny Urząd Miar. Jednak jak wspominaliśmy wcześniej, wiąże się to z przekłamaniem danych wynikających z opóźnień sieciowych. Jeśli precyzyjna synchronizacja czasu rzeczywistego na komputerach jest ważna, możesz kupić własny serwer NTP. Są to bardzo wydajne urządzenia, które można zamontować zarówno w firmie (model Microsemi S600) oraz na zewnątrz (model Microsemi S80). Sprzęt wyposażony jest w wbudowany odbiornik GPS. Dzięki temu urządzenie pobiera dane bezpośrednio z zegara satelity. Tak naprawdę jedyną wadą tego rozwiązania jest nieco uciążliwa instalacja. Do serwerów czasu należy dokupić zewnętrzne anteny GPS o wybranej przez klienta długości kabla (anteny nie są w wygórowanych cenach). Należy je zamontować na dachu lub ścianie budynku. Jednak sama konfiguracja jest już bardzo prosta i nie powinna Ci sprawić większych problemów. Dzięki tej opcji eliminujesz opóźnienia związane z przesyłaniem danych pomiędzy serwerami. Należy pamiętać, że bardzo dużo zależy od jakości wybranego urządzenia. Na rynku dostępnych jest wiele modeli serwerów czasu NTP w niskich cenach. Jednakże stawiając na najlepsze i niezawodne rozwiązania warto rozważyć serwery czasu NTP Microsemi. Urządzenia te zostały zaprojektowane i powstały w USA, posiadają najlepsze patenty, dokładność oraz są praktycznie bezawaryjne. Należy pamiętać, że bardzo dużo zależy od jakości wybranego urządzenia. Na rynku dostępnych jest wiele modeli serwerów czasu rzeczywistego w atrakcyjnych cenach. Są one bardzo prostymi rozwiązaniami, których sposób pracy i funkcje budzą wiele zastrzeżeń wśród ich użytkowników.
Zbuduj nowoczesną i wydajną infrastrukturę IT w firmie
Naturalnie omawiany przez nas serwer NTP (serwer czasu rzeczywistego) to nie jedyna kwestia, o którą powinieneś zadbać. Ważne są też: dobre zaplanowanie infrastruktury, prawidłowy dobór sprzętu i profesjonalna konfiguracja. To podstawy sprawnego działania systemu. Takie zadania możesz powierzyć naszej firmie Stovaris. Skorzystaj z pomocy specjalistów już dziś – gwarantujemy kompleksowe wsparcie i elastyczne usługi.
Poznaj szczegóły:

Do montażu w biurze:

Odporny na warunki atmosferyczne,
do montażu zewnętrznego:
Zapytaj naszego specjalistę o rozwiązania Microsemi:
Marcin Cichecki
Sales Director
tel. +48 222 484 000
m.cichecki@stovaris.pl