Zaznacz stronę
Formularz kontaktowy
Jeśli interesuje Cię nasza oferta, skorzystaj z formularza i zadaj pytanie naszemu specjaliście.

VSAN – rozwiązanie StarWind wirtualnej sieci SAN

Niemalże od zawsze wirtualizacja pamięci masowych kojarzy się ze skomplikowanymi i drogimi projektami. Zazwyczaj poruszając temat wirtualizacji myślimy o inwestycjach w sprzęt wirtualizacyjny oraz macierze dyskowe. Przychodzą nam również na myśl niekończące się szkolenia dla administratorów IT. Firma StarWind udowadnia, że to już przeszłość.

Z wirtualizacji pamięci masowych prowadzonej w tradycyjny sposób praktycznie nie korzystają małe przedsiębiorstwa. Również z takiego sposobu wirtualizacji nie korzystają duże, rozproszone firmy, z wieloma oddziałami. Skala tego typu wdrożeń jest po prostu zbyt duża, a ich koszty zdecydowanie przekraczają możliwości finansowe małych i średniej wielkości firm. Dlatego potrzebne było alternatywne rozwiązanie w modelu software-defined storage. Taka alternatywa jest niezależna od sprzętu, a dzięki temu znacznie tańsza. Zapewnia również większą elastyczność podczas projektowania i rozbudowy pamięci masowych. Rozwiązanie to ma możliwość prostej integracji z wykorzystywaną infrastrukturą i może się razem z nią rozwijać.

Firma StarWind istnieje na rynku od 2003 r. i posiada w swojej ofercie bogatą gamę rozwiązań dedykowanych wirtualizacji pamięci masowych. W jej portfolio znajduje się oprogramowanie do tworzenia wirtualnych sieci SAN (StarWind Virtual SAN) , a także wirtualnych bibliotek taśmowych (StarWind Virtual Tape Library). Rosnący trend dotyczący technologii hiperkonwergentnych skłonił producenta do opracowania własnych urządzeń z preinstalowanym oprogramowaniem StarWind VSAN i VTL. Starwind dostarcza również bezpłatne wersje swojego oprogramowania oraz szereg darmowych narzędzi (m.in. konwerter wirtualnych maszyn, analizator współczynnika deduplikacji, czy aplikacja do tworzenia wirtualnego dysku wykorzystującego pamięć RAM).

Wirtualny SAN (VSAN)

oprogramowanie StarWind virtual SANStarWind Virtual SAN (VSAN) to oprogramowanie eliminujące potrzebę posiadania fizycznej, współdzielonej macierzy dyskowej poprzez proste tworzenie kopii lustrzanej wewnętrznych tradycyjnych dysków twardych i dysków flash pomiędzy serwerami pełniącymi role hiperwajzorów. Jest kompatybilne z wieloma wirtualizatorami takimi jak: Microsoft Hyper-V, VMware vSphere/ ESXi, Linux KVM, lub Xen.

StarWind VSAN jest przeznaczony do pracy w środowiskach Enterprise, zdalnych lokalizacjach i oddziałach, małego i średniego biznesu oraz w środowiskach Edge dzięki:

  • możliwości pracy w scenariuszu tylko z 2 węzłami, bez potrzeby istnienia jakiegokolwiek węzła typu „świadek”
  • przejrzystemu licencjonowaniu
  • doskonałemu wsparciu użytkownika

Podobne funkcjonalności oferują konkurenci, ale poniższe porównanie jednoznacznie wskazuje, że StarWind VSAN to najlepszy wybór.

 

Microsoft logoMicrosoft S2D
(Storage Spaces Direct)

VMWare vSAN

StarWind VSAN

Cena

Licencjonowanie na rdzeń. Dostępne tylko z licencją na Windows Server Datacenter.

Wysoka cena początkowa, licencjonowanie na procesor oraz rdzenie. Licencjonowanie na węzeł ze specjalnym, dostępnym za rozsądną cenę planem licencjonowania ROBO, zależnym od liczby lokalizacji, w których VSAN będzie instalowany.
Wydajność

60% wydajności możliwej do uzyskania przez dyski. Rozwiązanie powstało początkowo tylko z myślą o dyskach tradycyjnych.

15% wydajności możliwej do uzyskania przez dyski. Rozwiązanie używane głównie z myślą o dyskach tradycyjnych. 90% wydajności możliwej do uzyskania przez dyski. Stworzony z myślą o środowiskach z szybkimi dyskami SSD SAS i NVMe  (link do naszego rekordowego osiągnięcia)
Funkcjonalności

Wszystkie oferowane funkcjonalności dostępne bez dodatkowych opłat.

Licencje wyższego poziomu odblokowują lepsze funkcjonalności.

Dostęp do wszystkich funkcjonalności w momencie zakupu.

Wsparcie

Oferowane dla konkretnego przypadku. Dostępne przy umowie typu Enterprise.

Oferowane dla konkretnego przypadku. Dostępne przy umowie typu Enterprise lub na forach publicznych.

Zawiera szybkie wsparcie typu 24/7/365 klienci mają także możliwość wyboru wsparcia typu ProActive Premium gwarantującego natychmiastową reakcję i opiekę na środowiskiem.

Zarządzanie

Skomplikowane operacje wymagające wykwalifikowanego i doświadczonego personelu. Wdrożenie i zarządzanie wymaga przeszkolonego personelu. Narzędzie zarządzające jest sprzedawane oddzielnie.

Może być z łatwością zarządzane przez dotychczasowych administratorów wirtualizacji, którzy mogą monitorować i zarządzać całością z wbudowanej konsoli zarządzającej Starwind.

Źródło: StarWind