Zaznacz stronę
Formularz kontaktowy
Jeśli interesuje Cię nasza oferta, skorzystaj z formularza i zadaj pytanie naszemu specjaliście.

Zasilanie awaryjne w placówkach medycznych

Zasilanie awaryjne w placówkach medycznych zagwarantuje Stovaris

W każdej placówce medycznej, nawet najbardziej nowoczesnej, może dojść do sytuacji, gdy nagły pobór prądu w trakcie uruchomienia urządzeń może zakłócić stabilność pracy stacji diagnostycznej lub aparatury medycznej. Chwilowy brak dopływu energii z sieci energetycznej może oznaczać dla lekarza problemy związane z postawieniem właściwej diagnozy, a nawet podtrzymaniem czynności życiowych pacjenta.

Stawia to przed szpitalami i innymi placówkami medycznymi, od których oczekuje się pełnej sprawności w ekstremalnych warunkach, duże wyzwanie związane z doborem sprzętu zasilającego. Biorąc pod uwagę zależność działalności szpitali i klinik od energii elektrycznej, zapotrzebowanie na niezawodne rozwiązania nigdy wcześniej nie była większa. W momencie utraty zasilania – czy to z powodu burzy, upałów, tornada, czy innych zewnętrznych zjawisk – życie pacjentów jest narażone na szwank. Aby rozwiązać te problemy należy dobrze zaplanować system zasilania awaryjnego.

Zasilanie awaryjne w branży medycznej

Według wytycznych zasilanie placówek medycznych powinno posiadać zasilanie główne oraz zasilanie rezerwowe. Operator sieciowy, który dostarcza energię elektryczną nie odpowiada za posiadane dodatkowe zasilanie tzw. rezerwowe. Posiadanie takiego zasilana zaczyna być standardem w wielu placówkach medycznych. Dobór systemów zasilania jako źródła rezerwowego jest podyktowany wymaganiami danych instytucji medycznych, zapotrzebowaniem na moc oraz aktualnymi rozporządzeniami. Poświęcenie uwagi na zaprojektowanie  Warto to tak zaprojektować aby to zasilanie awaryjne dla branży medycznej było wydajne i sprawne.

Rodzaje zasilania awaryjnego

Zasilanie rezerwowe w placówkach medycznych (awaryjne) podczas awarii zasilania w placówce medycznej, na sali operacyjnej lub zabiegowej, przejmuje rolę zasilania głównego, które to przestało nagle działać z różnych przyczyn niezależnych od właściciela obiektu. Zasilanie awaryjne powinno być „przygotowane pod klienta” uwzględniając uwarunkowania normatywne i przepisy dla danej instytucji, placówki czy też budynku.

 

Zasilanie awaryjne UPS (rezerwowe) dla segmentu opieki zdrowotnej obejmuje:

Systemy zasilania bezprzerwowego UPS w Stovaris
  • Systemy zasilania bezprzerwowego UPS
    Zasilacze UPS, które bezprzerwowo są wstanie zagwarantować pełne zasilanie do czasu zakończenia przebiegających procesów lub na czas od kilku do kilkudziesięciu minut przełączenia na inne źródło zasilania rezerwowego, np. zespół prądotwórczy.
Zespoły prądotwórcze w Stovaris
  • Zespoły prądotwórcze (agregaty).
    Agregaty to ten segment systemu zasilania który tworzy moce wytwórcze ale nie jest oferowany przez Stovaris.
Rozdzielnice do pomieszczeń Stovaris
  • Rozdzielnice do pomieszczeń medycznych
    Dla placówek medycznych które wymagają stałej dostępności zasilania w tzw. klasie 0s – z automatycznym falownikiem – od 3 do 10 kVA, zgodne z wymaganą normą IEC 61439 jako kompleksowe rozwiązanie.
Wydłużony czas pracy baterii akumulatorowych Stovaris
  • Baterie akumulatorów
    Baterie akumulatorów do rozruchu zespołu prądotwórczego na czas wykonania określonych czynności lub funkcjonowania systemów, przy czym wymagany jest czas automatycznego przełączenia zasilania od bezprzerwowego do pojedynczych sekund, np. baterie akumulatorów dla oświetlenia awaryjnego czy systemów bezpieczeństwa.

Oferowane źródła medycznego zasilania UPS

Zasilacze bezprzerwowe (UPS) tzw. awaryjne są urządzeniami zapewniającymi energię elektryczną w chwili zaniku lub wahnięcia napięcia w sieci, praktycznie bezprzerwowo zasilają energią zmagazynowaną w czasie niezbędnym do bezpiecznego zakończenia pracy urządzeń krytycznych lub do uruchomienia zespołów prądotwórczych i osiągnięcia przez nie gotowości do przejęcia pełnego obciążenia. W przekształtnikach stosowanych w medycznych zasilaczach UPS wykorzystywane są elementy energoelektroniczne wraz z magazynami energii którymi są baterie akumulatorów kwasowo-ołowiowych zamkniętych, żelowych VRLA lub zalewanych VLA. Czas podtrzymania od kilku do kilkudziesięciu minut jest najczęściej wystarczający. W sytuacji kiedy wymagany jest dłuższy czas, stosowane są większe baterie akumulatorów zapewniające zasilanie rezerwowe do kilku godzin.

Zasilacz awaryjny UPS Eaton w Stovaris
  • Zasilacze awaryjne UPS dla stacji medycznych

Pierwszą oferowaną grupą produktów w zasilaniu awaryjnym UPS dla segmentu opieki zdrowotnej, są urządzenia podtrzymujące lekarskie stacje diagnostyczne. Służą one do utrzymania ciągłej pracy danej stacji i służą ochronie danych podczas awarii zasilania.

Preferowane urządzenie: Zasilacz UPS Eaton Ellipse PRO

Zasilacze na sale operacyjne w Stovaris - TrippLite by Eaton
  • Zasilacze na sale operacyjne

Sale operacyjne oraz cyfrowe obrazowanie na salach operacyjnych wymaga specjalnych zasilaczy wspomagających pracę urządzeń podczas operacji, muszą one być zgodne z normą UL 60601-1 dla zasilaczy awaryjnych klasy medycznej. Powinny mieć wbudowany transformator izolacyjny, który zapewnia pełną izolację, utrzymując jednocześnie ochronę przed przepięciami prądu przemiennego we wszystkich trybach. Ważna jest też możliwość wyciszenia alarmu/sterowania cichym alarmem podczas stosowania w pobliżu pacjentów.

Preferowane urządzenie: Zasilacz UPS Eaton (Tripp-Lite) SmartPro 

Soomec w ofercie Stovaris - zasilacze podtrzymujące pracę urządzeń obrazowania medycznego
  • Zasilacze podtrzymujące pracę urządzeń obrazowania medycznego

Zakłady opieki zdrowotnej wymagają niezawodnych źródeł zasilania podtrzymujących aparaturę medyczną o krytycznym znaczeniu. Urządzenia do rezonansu magnetycznego (MRI), tomografii komputerowej (CT), aparaty rentgenowskie, analizatory gazów, ultrasonografy i wszystkie urządzenia do obrazowania muszą być podłączone do zasilacza awaryjnego UPS, zapewniającego niezawodne działanie. Co więcej, najnowocześniejsze, zaawansowane systemy diagnostyczne wymagają dużych zasilaczy UPS zapewniających odpowiednią moc.

Preferowane urządzenie: Zasilacz UPS Socomec Masterys GP4 HC

Zasilacze dla utrzymania infrastruktury IT od Vertiv w Stovaris
  • Zasilacze dla utrzymania infrastruktury IT

Ważnym elementem każdej placówki medycznej jest infrastruktura ITC która dostarcza i chroni dane medyczne do wybranych urządzeń. Cała ta architektura systemu wymaga dodatkowego zabezpieczenia zasilania, tu stosujemy najczęściej serwerowe zasilacze bezprzerwowe (UPS) w zabudowie typu RACK dla odpowiednich szaf. Zarządzając  systemem zasilania w naszej placówce powinniśmy ją doposażyć w specjalizowane listwy PDU których zadaniem jest zarządzanie energią oraz włączanie i wyłączanie urządzeń, do których są podłączone. Przy pomocy tych listew jest możliwe zabezpieczenie zasilania oraz pomiar i kontrola zużycia energii, a także monitorowanie aktualnych warunków środowiskowych naszej infrastruktury IT i Data Center.

Preferowane urządzenie: Zasilacz UPS Vertiv Liebert GXT5

Ta grupa produktów opiera się na rozwiązaniach firm:

Eaton | Socomec | Tripp-Lite | Vertiv

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji: 

Przemysław Prochera

Business Development Manager
tel. +48 (22) 510 24 38
p.prochera@stovaris.pl