Zaznacz stronę
Formularz kontaktowy
Jeśli interesuje Cię nasza oferta, skorzystaj z formularza i zadaj pytanie naszemu specjaliście.

Komputer Edge AI (komputery do brzegowych zastosowań AI)

Specjalizacja Seeed w Stovaris

Edge AI to urządzenia zaprojektowane z myślą o przetwarzaniu danych na krawędzi sieci (Edge Computing), czyli tam, gdzie rzeczywiście dane są generowane, bez konieczności ich przesyłania do centralnych serwerów specjalizowanych lub chmur obliczeniowych. Komputery tego typu mogą być wykorzystywane w szerokim zakresie do inteligentnej analizy wideo CCTV, autonomicznych robotów, systemów zarządzania ruchem i wielu więcej specjalizowanych zastosowań. Oferujemy w naszej ofercie najróżniejsze jednostki przystosowane od prostej analizy dla potrzeb edukacyjnych po najbardziej zaawansowane możliwości przetwarzania danych brzegowych.

Komputer typu Edge AI działa jako akcelerator sieci neuronowych, czyli specjalistyczna jednostka zaprojektowana w taki sposób aby przyspieszyć obliczenia związane z trenowaniem i inferencją (wnioskowaniem) sieci neuronowych. Akcelerator sieci neuronowych zoptymalizowany jest pod kątem operacji matematycznych typowych dla algorytmów uczenia maszynowego, zwłaszcza głębokiego uczenia (deep learning), takich jak operacje macierzowe i konwolucje. Przystosowany jest on do wykonywania wielu równoległych obliczeń. Wykorzystanie takich komputerów to maksymalizacja efektywności energetycznej i pewność co do wydajności jednostki.

Nvidia Jetson do zastosowań brzegowych

Nvidia Jetson to seria modułów komputerowych zaprojektowanych przez firmę Nvidia, które są doskonałą platformą dla Edge AI. Cechą kluczową którą posiadają te komputery jest ich energooszczędność i łatwość obsługi połączona ze znakomitą efektywnością uzyskiwaną dzięki zaawansowanym procesorom graficznym (GPU) opartym na architekturze CUDA. Wiekszość komputerów AI dedykowanych cyfrowej obróbce obrazu, jest oparta o procesor Nvidia Jeston który tworzy wiodącą na świecie platformę do maszyn autonomicznych i innych zastosowań systemów wbudowanych.

Obsługa analizy danych to dziesięciokrotnie wyższa wydajność niż inne rozwiązania obecnie stosowane. Oparcie swojej infrastruktury na rozwiązaniach Nvidia Jetson pozwoli na wyeliminowanie opóźnień i przyśpieszenie reakcji na sytuacje kryzysowe, redukcję zużycia pasma i zapewnienie tym samym oszczędności operacyjnej, zwiększenie bezpieczeństwa danych i wreszcie skalowalność oraz elastyczność. W dzisiejszym świecie postępująca miniaturyzacja i wysokie koszty rozwiązań chmurowych sprawiają że rozwiązania brzegowe stają się standardem branżowym.

Platforma Nvidia Jetson jest ciągle rozwijana i można obecnie stosować rozwiązania oparte o płytki bazowe Nvidia Jetson Nano z procesorem z segmentu SoC (System on Chip). Komputer Edge AI zbudowany na bazie układu Nvidia Jetson Nano, jest modelem bazowym serii Jetson, a w ofercie samej Nvidi i Stovaris można znaleźć znacznie więcej urządzeń o jeszcze większych możliwościach i dużo wyższej wydajności.

Komputer Edge AI zbudowane z zastosowaniem platformy Nvidia Jetson:

 • Jetson TX2
  Jest to bardziej wydajana seria rozwiązań Nvidia Jetson Nano. Zbudowana na procesorze ARM i Nvidia Denver, z rdzeniami CUDA w architekturze Nvidia Pascal.  

 

 • Jetson Orin Nano
  Jest to najwydajniejsza seria modułów do implementacji i zastosowania algorytmów AI. Zbudowana na procesorze ARM oraz architekturze graficznej Nvidia Ampere.
 • Jetson AGX Xavier
  Rodzina rozwiązań zaprojektowana  z możliwością stosowania w pojazdach autonomicznych. Zbudowana na procesorze Nvidia Carmel z rdzeniami opartymi na architekturze Nvidia Volta.

 

 • Jetson NX/AGX  Orin
  Seria przystosowana do stosowania w przemyśle głownie motoryzacyjnym. . Zbudowana na procesorze ARM i architekturze graficznej Nvidia Ampera, z rdzeniami CUDA oraz Tensor.

Wsparcie dla wielu frameworków AI

Frameworki AI (frameworki sztucznej inteligencji) to zestawy bibliotek i narzędzi programistycznych, które ułatwiają tworzenie, trenowanie i wdrażanie modeli sztucznej inteligencji (AI). Są one kluczowe dla inżynierów zajmujących się Machine Learning (ML) i Deep Learning (DL), ze względu na to że upraszczają proces implementacji złożonych algorytmów.

Dzięki obsłudze szerokiego zakresu frameworków AI komputery Edge AI takie jak Nvidia Jetson NX Orin, Nvidia Jetson AGX Xavier, Nvidia Jetson AGX Orin itd. są doskonale przystosowane do pracy z TensorFlow, PyTorch, Caffe i wieloma innymi. Sprawia to że programiści mogą łatwo przenosić swoje modele i aplikacje na platformę Jetson.

Systemy AI w zastosowaniach IoT

Komputery przemysłowe przystosowane do Edge AI nadają się doskonale do wszelkich zastosowań IoT. Przy ich pomocy będziemy w stanie przetwarzać ogromną liczbę danych na temat środowiska i uzyskiwać wymaganą przez nasz projekt funkcjonalność przy pełnej automatyzacji procesu.

Przykładowo komputery Nvidia od Seeed Studio są przystosowane do pracy w trudnych warunkach, dzięki czemu będziemy mogli wykorzystywać dla naszych projektów jednostki stojące na chociażby halach produkcyjnych, gdzie występuje duże zapylenie. Będą możliwe do przechowywania danych temperatura pracy nie będzie problemem dzięki zapewnionemu przez konstrukcję obudowy przepływem powietrza. Urządzenia najczęściej posiadają konstrukcję chłodzącą bez wiatraków.

Seeed jest Elitarnym Partnerem ekosystemu NVIDIA Jetson. Platformy Edge AI firmy Seeed zapewniają urządzenia, płyty nośne, urządzenia peryferyjne, narzędzia softwarowe i rozwiązania ML. Seeed jest oficjalnym sprzedawcą i elitarnym partnerem sprzętowym firmy NVIDIA. Poprzez konsolidację najlepszego w swojej klasie sprzętu i najnowocześniejszych technologii od partnerów w zakresie oprogramowania i społeczności, naszym celem jest pomoc zarówno programistom, jak i przedsiębiorstwom we wdrażaniu Machine Learning w świecie rzeczywistym w różnych branżach.

Zastosowania komputerów brzegowych AI

 • Systemy bezpieczeństwa – Dzięki wykorzystaniu kamer ip podłączonych do komputera/serwera wyposażonego w zdolność analizy obrazu pod względem konkretnych zachowań i sytuacji oraz mechanizmów rozpoznawania twarzy, będziemy w stanie odciążyć ludzkie oko od pracy przy analizie na bieżąco sytuacji w monitorowanej przez kamery przestrzeni. Możemy przy pomocy strumieni wideo sprawdzać, czy obserwowane osoby nie palą papierosa, biegają, przemieszczają obserwowany obiekt i nieskończoną ilość innych zastosowań. Wszystko to na w pełni bezpiecznej infrastrukturze klienta, bez wychodzenia do chmury.

 • Monitorowanie maszyn – Przy pomocy urządzeń wyposażonych w algorytmy pozwalające na naukę analizowanych parametrów będziemy w stanie budować zaawansowane systemy pozwalające na ciągły monitoring pracy maszyn na zakładzie produkcyjnych. Urządzenia takie będą zbierać dane z czujników w maszynach wykrywając anomalie i reagując z wyprzedzeniem na wszelkie oznaki problemów, pozwoli takie zastosowanie na minimalizacje przestojów w produkcji i uniknięcie kosztownych napraw.

 • Analiza zachowań klientów – Sklepy, muzea, parki rozrywki itp. mogą korzystać z urządzeń wyposażonych w algorytmy AI do sprawdzania zachowań swoich klientów. Mogą analizować czas, jaki spędzają oni przy konkretnych ekspozycjach, co przykuwa ich uwagę i gdzie się przemieszczają.

 • Inteligentne rolnictwo – Drony lub inne urządzenia z edge AI mogą analizować stan upraw, wykrywając choroby roślin, stan nawodnienia itp. Pozwala to na wczesne reagowanie i brak przestojów w produkcji płodów rolnych.

 • Autonomiczne pojazdy – drony autonomiczne i pojazdy mogą być wykorzystywane do różnych zastosowań pionowych, gdzie wymagane są jakiekolwiek autonomiczne działania urządzeń. Jest to doskonała opcja wszędzie tam gdzie chcemy odciążyć ludzi od sterowania urządzeniami. Z powodzeniem tego rodzaju maszyny mogą sprawdzać się przy sortowaniu paczek, magazynowaniu towarów itp.

 • Sprawdzanie parametrów życiowych pacjentów – w medycynie można z powodzeniem stosować urządzenia wyposażone w algorytmy sztucznej inteligencji do kontroli stanu zdrowia pacjentów. Takie urządzenie nauczone parametrów na jakie trzeba zwracać uwagę, takie jak saturacja, praca serca itp. będzie monitorować stan zdrowia pacjenta i w czasie rzeczywistym ostrzegać personel medyczny o sytuacjach zagrożenia.

Jak rozpocząć przygodę z Nvidia Jetson?

Dla początkujących użytkowników AI, którzy chcieliby zdobyć krytyczne umiejętności w zakresie sztucznej inteligencji i zagłębić się w Deep Learning. NVIDIA Deep Learning zapewnia praktyczne szkolenia i certyfikaty. Zachęcamy również do zapoznania się z przewodnikiem Seeed wiki, obejmującym rozpoczęcie pracy z idealnym na start sprzętem Jetson Nano, a także tworzenie różnych projektów. Stovaris oraz producent Seeed Studio zapewniają pełne wsparcie w całym procesie tworzenia własnych aplikacji dla sprzętu Nvidia Jetson

Ta grupa produktów opiera się na rozwiązaniach firm:

Seeed | Nvidia

Osoba kontaktowa:

Hubert Jaworski

Product Manager
IoT & Industry 4.0 Solutions
tel. +48 609 104 305
h.jaworski@stovaris.pl