Zaznacz stronę
Formularz kontaktowy
Jeśli interesuje Cię nasza oferta, skorzystaj z formularza i zadaj pytanie naszemu specjaliście.

Zarządzanie zasobami oprogramowania (SAM)

SAM (Software Asset Management) to działanie biznesowe, które obejmuje zarządzanie i optymalizację zakupu, instalacji i wdrożenia, konserwacji, wykorzystania oraz usuwania aplikacji oprogramowania w firmie. Zadaniem SAM określanym przez zestaw szczegółowych praktyk dotyczących działań IT (ITIL) jest efektywne zarządzanie, ochrona i kontrola naszego oprogramowania.

Dla kogo jest technologia SAM

SAM jest szczególnie ważny dla dużych korporacji w zakresie redystrybucji licencji i zarządzania ryzykiem prawnym związanym z posiadaniem i aktualizacją oprogramowania. Aplikacje typu SAM same śledzą wygaśnięcie licencji, co pozwala naszej firmie działać bez przerwy i zgodnie z przepisami dotyczącymi zgodności oprogramowania, może być to ważne w kontekście regulacji prawnych związanych z naruszeniami umów licencyjnych.

Często rozwiązania SAM są częścią szerszego pakietu służącego do zarządzania zasobami IT ITAM. Wtedy moduł ITAM obejmuje nadzór zarówno nad użytkowanym oprogramowaniem, jak i całym sprzętem składającym się na komputery, monitory, skanery dokumentowe, drukarki i sieci informatyczne. Rozwiązanie ITAM/SAM powinno na bieżąco robić inwentaryzacje aplikacji w celu ustalenia dokładnej liczby używanych licencji, oraz porównania tej informacji z liczbą zakupionych już licencji i sposobu korzystania z nich.

Strategiczne cele wdrożeń systemów zarządzania SAM

 • Zmniejszenie kosztów użytkowania oprogramowania oraz pomocy technicznej.
 • Pełna zgodność ze standardami dotyczącymi użytkowania oprogramowania.
 • Zwiększenie dostępu i produktywności pracowników do aplikacji.
 • Wdrożenie procesów automatyzacji przy użytkowaniu oprogramowania
 • Ustanowienie procedur związanych z zakupem, dokumentacją, wdrażaniem, użytkowaniem i wycofywaniem oprogramowania

Sens wdrożenia oprogramowania SAM, dla wielu organizacji jest skoncentrowany na właściwym użytkowaniu licencji oraz zrównoważeniu liczby zakupionych licencji z liczbą faktycznie zużytych lub wykorzystanych licencji. Organizacja najczęściej też chce mieć pewność że korzystanie z zainstalowanego oprogramowania jest zgodne z warunkami umowy licencyjnej producenta. Wdrożenia te mają też dodatkowe zadanie zminimalizować piractwo komputerowe oraz przygotować raporty w przypadku audytu przeprowadzonego przez dostawcę oprogramowania lub organizacje ochrony praw autorskich np. BSA. 

 

Technologie wspierające procesy SAM

 • Inwentaryzacja oprogramowania – aplikacja inteligentnie odnajduje oprogramowanie zainstalowane na komputerach, zbiera informacje o zainstalowanych aplikacjach.
 • Zarządzanie licencjami – to inteligentne repozytorium naszych uprawnień licencyjnych, które można następnie uzgadniać z posiadanymi danymi o oprogramowaniu.
 • Pomiar zużycia oprogramowania – są to narzędzia, które monitorują wykorzystanie aplikacji, mogą one również egzekwować zgodność w czasie rzeczywistym dla aplikacji licencjonowanych na podstawie zużycia.
 • Kontrola aplikacji – pozwalają wprowadzić ograniczenia, takie jak: przez kogo  oprogramowanie może być uruchamiane na komputerze, aby uniknąć zagrożeń niewłaściwego wykorzystania.
 • Wdrażanie aplikacji – technologia ta pozwala na automatyczną instalacje i wdrażanie nowego oprogramowania.
 • Zarządzanie poprawkami – automatyzacja przy pobieraniu i instalacji poprawek oprogramowania, zapewnia to, że komputery są aktualne.

Ta grupa produktów opiera się na rozwiązaniach firmy:

Matrix42

Osoby kontaktowe:

Jakub Bala

Product Manager
tel. +48 609 807 177
j.bala@stovaris.pl

Julian Machowski

Partner Account Manager
tel. +48 693 330 177
j.machowski@stovaris.pl