Zaznacz stronę

Skaner to urządzenie służące do konwersji obrazu na sygnał cyfrowy, aby mógł być przechowywany i przetwarzany przez komputer. Skanery są powszechnie używane do skanowania dokumentów, zdjęć lub innych obiektów w celu przechowywania ich w formie cyfrowej. W ten sposób następuje proces digitalizacji. Dzięki temu umożliwione masz przechowywanie, przesyłanie i analizowanie danych w sposób bardziej wydajny i wygodny niż w przypadku informacji analogowej. Digitalizacja dotyczy wielu różnych dziedzin, takich jak muzyka, film, obraz, tekst i dane, i jest często stosowana w celu ulepszenia efektywności i dostępności danych.

Podstawowe media

Dotychczas korzystałeś z podstawowych form papierowych, żeby zapewnić sobie dostęp do wiedzy. Czerpałeś informacje między innymi z:

  • Książek – dłuższych publikacji, które zawierają tekst, obraz i inne materiały, a ich głównym celem jest przekazywanie wiedzy i informacji.
  • Gazet – to publikacje codzienne lub tygodniowe, które zawierają aktualne wiadomości i artykuły na różne tematy, takie jak polityka, sport, kultura i rozrywka.
  • Czasopism – to publikacje periodyczne, które zawierają artykuły na konkretny temat, takie jak nauka, technologia, moda i zdrowie.

Wspólną cechą tych trzech rodzajów publikacji jest to, że są one drukowane i rozpowszechniane w tradycyjnej formie papierowej, ale coraz częściej dostępne są również w wersji cyfrowej. Digitalizacja książek, gazet i czasopism może być wykonana na kilka sposobów. Jest to między innymi: skanowanie.

Zalety digitalizacji książek, gazet i czasopism

Dlaczego następuje digitalizacja form papierowych wskazanych publikacji?

  • Oszczędność miejsca: nie potrzebujesz większej przestrzeni do przechowywania publikacji, co wpływa też na obniżenie kosztów powierzchni np. czynszu. Teraz możesz zabierać ze sobą swoje ulubione pozycje. Masz możliwość ściągnąć na smartfony całą bibliotekę cyfrowych książek, a także czytać je w najdogodniejszym dla siebie miejscu.
  • Udostępnianie: cyfrowe publikacje można z łatwością przechowywać i udostępniać. Wysłanie cyfrowej wersji pliku może odbyć się chociażby z wykorzystaniem e-maila. Nie musisz odwiedzać tradycyjnego fizycznego sklepu. Możesz kupować zdigitalizowane zasoby na platformie e-commerce, a zakupione treści trzymać na swoim koncie w chmurze.
  • Przyjazne dla środowiska: cyfrowa książka, gazeta, czy czasopismo nie pozostawiają śladu węglowego i oszczędza papier, a ich czytanie na ebooku nie wymaga np. włączonego światła.
  • Eliminacja kosztów i poprawa efektywności cyfrowe pozycje to redukcja kosztów w postaci oszczędności miejsca przechowywania. Ponadto to nie wszystkie plusy cyfrowej wersji pliku. Z cyfrowych książek możesz czerpać również inne korzyści finansowe. Nie ponosisz kosztów drukowania, całego procesu w drukarni, kosztów maszyn ich utrzymania. Po zdigitalizowaniu książki masz możliwość wykonać taką liczbę kopii jaką tylko chcesz, bez dodatkowych kosztów.
  • Zachowanie cennych zbiorów dla kolejnych pokoleń: Cyfrowa wersja książki może oznaczać dla niej nowe życie. Kolejny raz może przyciągnąć uwagę czytników zapewniając przystępną formę. Ma to duże znaczenie przy zbiorach zniszczonych, które ze względu na swój stan nie mogłyby być udostępnione w tradycyjnej formie.

Oczywiście wspomniane wyżej atuty to nie jedyne zalety jakie wynikają z procesu digitalizacji zbiorów papierowych. Bardzo istotną cechą w każdym procesie zmiany analogowego papieru na cyfrową wersję pliku jest osiągane bezpieczeństwo. Zdigitalizowanie cennej dla Ciebie książki to ochrona przed zaginięciem czy przypadkowym uszkodzeniem (zalanie). Uwzględniając nawet przypadkowe usunięcie pliku z prywatnych zasobów, znacznie łatwiej jest otworzyć plik z backupu na dysku zewnętrznym niż fizycznie odtworzyć tą samą książkę po zdarzeniu losowym (np. zalanie).

Najważniejszy krok w digitalizacji

Elementem kluczowym w digitalizacji jest urządzenie, czyli skaner dokumentów. To on stoi na początku procesu digitalizacji i wprowadza zasoby do cyfrowego świata. Jednak digitalizacja książki za pomocą klasycznego rozwiązania do skanowania wyposażonego w podajnik ADF to rozwiązanie ingerujące w integralną strukturę skanowanej treści. Nawet użycie skanera płaskiego może okazać się niewystarczające, co więcej, wpłynie znacząco na wydłużenie całego procesu digitalizacji.

Na szczęście z całej gamie urządzeń od PFU by Ricoh możesz wybrać skaner, który jest dedykowany do procesu digitalizacji książek. SV600 to skaner wyspecjalizowany w nieinwazyjnym procesie digitalizacji książek, czasopism i nie tylko. Zajmuje mało miejsca na biurku i jest bardzo prosty w obsłudze wystarczy nacisnąć jeden przycisk. Scansnap SV600 to skaner typu overhead, czyli z ruchomą głowicą, która przydaje się przy skanowaniu dużych formatów. Skaner może digitalizować dokumenty formatu A3. Wyposażony jest we wszystkie funkcje niezbędne do skanowania książek, a których nie posiadają inne modele skanerów np. interwał czasowy czy czujnik wykrywający przewrócenie strony. Inne wyróżniające ten model cechy to:

  • Skanuje materiały zszyte i płaskie,
  • Technologia prostowania łuków przy skanowaniu książek,
  • Funkcja wymazywania palców z obrazu,
  • Funkcje automatycznego przycinania, prostowania i obrotu,
  • Tworzenie plików PDF z możliwością wyszukiwania, PDF i JPEG,
  • Funkcja skanowania i kadrowania wielu dokumentów do jednego skanu.

Popularność skanera SV600 dociera do co raz większej ilości osób. Warto rozważyć jego zakup – idealnie sprawdza się w archiwizacji, digitalizacji i dokumentacji. Sprawdź skaner, który jest dostępny w naszej ofercie.