Ochrona urządzeń końcowych (EDR / EPP / NGAV)
Obecnie systemy ochrony urządzeń końcowych (endpoint security) to kompleksowe rozwiązania pozwalające na zabezpieczenie użytkowników i urządzeń w sieci. W takich systemach pojawia się komponent prewencyjny, blokujący ataki z zewnątrz oraz element wykrywania i reagowania na zagrożenia, który ochrania punkty końcowe przed tym, co już dostało się do naszej sieci. Nowoczesne systemy ochrony urządzeń końcowych posiadają również funkcje zarządzania urządzeniami, co jest niezwykle przydatne gdy administrator dysponuje dużą flotą punktów końcowych.
Co to jest EDR?
System EDR to technologia, która stale monitoruje punkty końcowe pod kątem zagrożeń i wykonuje zautomatyzowane działania, aby utrzymać poziom bezpieczeństwa. Punkty końcowe to wiele urządzeń fizycznych podłączonych do sieci, takich jak telefony komórkowe, komputery, laptopy, maszyny wirtualne i inteligentne urządzenia sieciowe.
System EDR jest podstawą ochrony każdego środowiska IT, zapewniając ochronę urządzeń końcowych przed szkodliwym (złośliwym) oprogramowaniem, które przedostało się przed prewencyjny komponent zabezpieczeń (NGAV lub Antywirus).
Co to jest NGAV? Jakie ma funkcje?
Rozwiązanie NGAV, będące integralną częścią systemów ochrony urządzeń końcowych, to rozwinięcie znanego wszystkim systemu antywirusowego – czyli antywirus nowej generacji. NGAV oprócz standardowych funkcji sygnaturowej ochrony przed złośliwym oprogramowaniem korzysta z analizy behawioralnej i algorytmów uczenia maszynowego (ML), co sprawia że oprócz znanych wariantów szkodliwego oprogramowania wykrywa również ten malware, który nigdy wcześniej nie został wykorzystany. Dzieje się tak dlatego, że NGAV w odróżnieniu od klasycznego antywirusa nie bazuje wyłącznie na sygnaturach, zamiast skanować procesy i dopasowywać je do bazy znanego złośliwego oprogramowania.
Jak działa rozwiązanie EDR?
Gdy zagrożenia w jakiś sposób przenikną do naszej sieci, omijając Antywirus lub NGAV, wtedy do gry wkracza EDR, który gromadzi dużą ilość danych ze wszystkich urządzeń końcowych, następnie analizując je pod kątem anomalii i potencjalnych zagrożeń za pomocą algorytmów sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego (ML). Zwiększona widoczność procesów zachodzących w punktach końcowych, pozwala na szybkie reagowanie w przypadku ataku oraz dostarcza wielu możliwości automatyzacji zabezpieczeń.
Potencjalne zagrożenia dla punktów końcowych
Zagrożenia nieustannie ewoluują, dziennie powstają tysiące nowych wersji złośliwego oprogramowania – dlatego wprowadzenie dodatkowych warstw zabezpieczeń służących ochronie endpointów jest konieczne. Potencjalne zagrożenia dla punktów końcowych obejmują złośliwe oprogramowanie typu zero-day, ataki phishingowe i inne rodzaje malware tworzone przez sztuczną inteligencję.
Z czego składa się system ochrony punktów końcowych?
Wiemy już czym są najważniejsze komponenty systemu ochrony urządzeń końcowych. Podsumowując, rozwiązania zabezpieczające endpointy zazwyczaj składają się z następujących komponentów:
- Endpoint Detection and Response (EDR)
- Antywirus nowej generacji (NGAV)
- Ujednolicone zarządzanie urządzeniami końcowymi (UEM)
- Zarządzanie aktualizacjami – Patch Management
- Integracja z infrastrukturą
Stovaris pomoże Ci ochronić urządzenia końcowe
W naszej ofercie posiadamy szeroki zakres rozwiązań dla ochrony urządzeń końcowych. W połączeniu z naszymi Firewallami oraz systemami wykrywania i reagowania Twoja sieć będzie wzmocniona o nowoczesne zabezpieczenia. Skontaktuj się z nami, aby już dziś zacząć budować kompleksowy system ochrony sieci.
Ta grupa produktów opiera się na rozwiązaniach firmy:
Osoby kontaktowe:
Szymon Domański
Product & Marketing Manager
tel. +48 885 804 064
s.domanski@stovaris.pl
Marcin Cichecki
Sales Director
tel. +48 502 278 697
m.cichecki@stovaris.pl