Zaznacz stronę
Formularz kontaktowy
Jeśli interesuje Cię nasza oferta, skorzystaj z formularza i zadaj pytanie naszemu specjaliście.

Prywatne sieci 5G

Prywatna sieć komórkowa 5G jest przeznaczona wyłącznie dla wybranej firmy, zakładu, przedsiębiorstwa lub organizacji. Obejmuje firmowe witryny sieci komórkowej, serwery i sieci, które obsługują wymagania organizacji dotyczące łączności komórkowej, eliminując wszelkie zależności od publicznych sieci komórkowych.

Sieć prywatna 5G pomaga zapewnić spójny, niezawodny zasięg sieciowy w całej naszej organizacji, jest bardzo ważne w firmach z odległymi lokalizacjami, w których nie ma publicznego zasięgu sieci komórkowej LTE lub 5G. Ma to również krytyczne znaczenie w dużych złożonych środowiskach, w których struktury fizyczne (np. zabudowa hali, półki w magazynach, kontenery w portach) blokują sygnały Wi-Fi. Sieci prywatne oferują zwiększone bezpieczeństwo działania, ograniczając dostęp do publicznej sieci oraz dodając nowe, nadmiarowe warstwy zabezpieczeń.

Sieć 5G, Transfer 5G

Podczas gdy prywatna sieć jest osiągalna przy użyciu 4G LTE, 5G zapewnia znaczną poprawę transferu danych bez opóźnień oraz większą gęstość połączeń. Sieć 5G zapewnia wyższą przepustowość niż standardowe sieci 4G LTE, co jest konieczne w przypadku intensywnej transmisji danych wszelkich aplikacji. Szczególnie w takich jak robotyka, wirtualna rzeczywistość AR/VR, monitoring wideo w wysokiej rozdzielczości. Rzeczywista przepustowość zależy jednak od zastosowanej technologii, ale teoretycznie oferuje prędkość pobierania co najmniej 20 Gb/s i niezawodne wykorzystanie 100 Mb/s w gęsto zaludnionym terenie.

W sieciach bardzo ważnym parametrem jest też opóźnienie transmisji. Sieci 4G LTE oferują teoretyczne opóźnienie 10 ms podczas działania, ale w praktyce jest to 30-50 ms. Najnowsze sieci 5G zapewniają opóźnienie do 5-7 ms. Obecnie jest to niezbędne w Przemyśle 4.0 w zastosowaniach takich jak: precyzyjna produkcja, robotyka, obsługa zdalnych systemów i łączność między pojazdami.

Prywatna sieć 5G może współpracować z firmową infrastrukturą sieciową Wi-Fi 6, ale oferuje ona znaczną przewagę nad tymi rozwiązaniami. Istnieje możliwość zastosowania rozwiązania hybrydowego, a organizacje mogą wdrożyć swoją prywatną sieć 5G dla krytycznych aplikacji. Mogą także dodatkowo używać rozwiązań Wi-Fi do mniej krytycznych aplikacji i mniej bezpiecznych funkcji.

Bezpieczeństwo prywatnej sieci

Prywatne sieci 5G są rozwiązaniami klasy Enterprise, w wielu wymiarach są bezpieczniejsze niż podstawowe sieci Wi-Fi czy Ethernet. W ramach naszej prywatnej instalacji każde urządzenie łączy się z siecią i jest wyposażone w kartę SIM, Global SIM-LTE, Global LPWA dla IoT bądź kartę wirtualną e-SIM. Każda z tych kart musi być dodana do naszej sieci, jako klient i autoryzowana, już to jest pierwszym poziomem zabezpieczenia, jest to dodatkowa trudność w złamaniu szyfrowania kart SIM i nie pozwala na dostęp do sieci. Do złamania podstawowego Wi-Fi wystarczy trochę czasu oraz laptop z oprogramowaniem.

Kolejnym zabezpieczeniem sieci 5G jest częstotliwości transmisji. Prywatne sieci 5G działają na ustalonych częstotliwości w zakresie 3,4-3,6 lub 3,7-3,8 GHz. Chcąc zapewnić dostęp dla urządzeń końcowych, wykorzystywane są specjalne routery i bramki. Poprzez złożoność w budowie takiej sieci dostęp z urządzeń końcowych jest mocno utrudniony, przez co prywatna sieć jest bezpieczniejsza, jeżeli chodzi o podstawowe metody ataku.

W warstwie bezpieczeństwa prywatnej sieci wykorzystywany jest tzw. Slicing, czyli separacja i wirtualizacja sieci logicznych. Nie ma fizycznej możliwości, aby ktoś, łącząc się z prywatną siecią 5G np. dla komunikacji krytycznej, miał dostęp do naszych urządzeń automatyki przemysłowej.

Przykłady użycia prywatnych sieci 5G

  • Węzły komunikacyjne – węzły transportowe są bardzo ważne w aspekcie łańcucha dostaw. Na świecie większość portów/hubów szuka sposobów na poprawę wydajności działania oraz obniżenia kosztów. Chcąc uzyskać te korzyści, należy użyć prywatnej sieć 5G. Dzięki jej zastosowaniu można usprawnić operacje poprzez zdalnie sterowane: podejściem statku do brzegu, automatyczne działanie bram, autonomiczne pojazdy samojezdne, zdalne sterowanie suwnicami, automatyczny monitoring wizyjny, drony do nadzoru i dostawy, możemy również sprawdzać stan techniczny urządzeń.
  • Produkcja – zakłady mogą wykorzystywać prywatne sieci 5G w ramach IIoT do obsługi autonomicznych robotów na hali produkcyjnej z komunikacją o bardzo małych opóźnieniach rzędu 5ms. Sieci informatyczne 5G, umożliwiają niezawodną komunikację, mimo że jest to transmisja bezprzewodowa, gdzie otoczenie wydaje się temu nie sprzyjające.
  • Inteligentne miasta–miasta zaczynają wdrażać sieci prywatne 5G, aby umożliwić swoim mieszkańcom korzystanie z najnowocześniejszych technologii cyfrowych. Prywatne sieci zarządzane przez gminę/miasto mogą pomóc transformacji cyfrowej, pozwolić połączyć obszary, zapewniając dostęp do Internetu osobom znajdującym się w niekorzystnej sytuacji. Sieci prywatne pozwalają również miastom precyzyjnie kontrolować natężenie ruchu, komunikować się z wszelkimi służbami ratowniczymi i monitorować miejskie media.

Komercyjne sieci prywatne 5G w paśmie 3800-4200 MHz, zostały już zatwierdzone przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Najważniejsze branże które będą korzystać przez najbliższych 10 lat z prywatnych sieci 5G to: produkcja, sektor energetyczny i usługi publiczne.

Ta grupa produktów opiera się na rozwiązaniach firm:

Digi | Semtech

Osoba kontaktowa:

Hubert Jaworski

Product Manager
IoT & Industry 4.0 Solutions
tel. +48 506 049 334
h.jaworski@stovaris.pl

Jarosław Kupiec

Business Development Director
tel. +48 (22) 510 24 23
j.kupiec@stovaris.pl