Zaznacz stronę
Formularz kontaktowy
Jeśli interesuje Cię nasza oferta, skorzystaj z formularza i zadaj pytanie naszemu specjaliście.

Tablety graficzne

tablety graficzne baner1

Tablety graficzne to urządzenia wskazujące, które przede wszystkim służą do pracy twórczej i projektowania na komputerze. Pozwalają na osiągnięcie niebywałej precyzji pozycjonowania pióra, poziomu nacisku i pochylenia. Odwzorowują w pełni zakres pracy ludzkiej ręki stając się podstawowym narzędziem pracy dla artystów na całym świecie, od ilustratorów i malarzy, przez animatorów i twórców gier aż po fotografów i retuszerów.

Urządzenia tego typu znajdują zastosowanie również w innych środowiskach. Coraz częściej służą one jako alternatywa dla klasycznej myszy. Pozycja, w jakiej ręka podtrzymuje piórko zdaje się być dużo bardziej naturalna i komfortowa, niż w przypadku innych urządzeń wskazujących. Design i materiały użyte do ich produkcji ułatwiają chwyt i zapobiegają wyślizgiwaniu się.

Tablety dzielimy na dwie podstawowe grupy:

tablety z ekranem LCD (ekranowe)

Przyjmują one formę monitora wyświetlającego obraz na zintegrowanym ekranie z dotykową powierzchnią. Jego podstawową zaletą jest to, że bezpośrednio patrzymy na element, nad którym pracujemy – rękę nanoszącą zmiany.

 

tablety ekranowe

tablety piórkowe

Są swego rodzaju podkładką, odczytującą pozycję bezwzględną pióra. Podstawowa różnica w stosunku do tabletu ekranowego polega na tym, że patrzymy na monitor przed sobą, nie widząc ręki i jej ruchów.

Pochodna tabletu

Notatniki elektroniczne są urządzeniami autonomicznymi, niewymagającymi podłączenia do komputera, laptopa czy smartfonu. Dają nam pełną swobodę pracy w terenie. Pozwalają na zapisywanie pomysłów, tekstów, szkiców, rysunków, niemalże w każdym miejscu (w podróży, pociągu, autobusie czy kawiarni). Są nieodzowne podczas prezentacji czy wykładów na spotkaniach biznesowych. Po powrocie do domu/pracy wszystkie zapisane pliki możemy przesłać do naszego komputera (USB lub Bluetooth) i kontynuować edycję. Notatniki elektroniczne są bardzo lekkie, poręczne i umożliwiają nieprzerwaną pracę przez kilkanaście godzin, bez konieczności doładowywania.

notatnik elektroniczny jako pochodna tabletu

ELEMENTY CHARAKTERYZUJĄCE TABLET

 • Rozmiar
  Od gabarytów urządzenia i wielkości obszaru roboczego zależna jest charakterystyka jego obsługi – warto o tym pamiętać przy wyborze tabletu. Im jest większy, tym bardziej szczegółowa będzie praca na nim. Z drugiej strony, mniejsze rozmiary pozwalają poruszać się po ekranie dużo szybciej, nie męcząc tym samym ręki.

   

 • Piórka
  Od jego zaawansowania zależeć będzie szczegółowość informacji o położeniu kursora. Najlepsze pióra potrafią rozpoznawać kąt pochylenia, charakteryzować się szybką transmisją danych, by ruchy edytora mogły być płynne i bez widocznego efektu opóźnienia. Jeśli tablet piórkowy zastępować ma jedynie mysz, warto pomyśleć o ekonomicznym, acz niezawodnym rozwiązaniu.

 

 • Przyciski funkcyjne i okrągłe menu
  Standardem są dwa przyciski funkcyjne na piórku odpowiadające dwóm przyciskom myszki. Przy obsłudze programów graficznych/edycyjnych, tablet musi być wyposażony w kilka, a najlepiej kilkanaście klawiszy funkcyjnych, do których można przypisać skróty klawiszowe danego programu. W aplikacjach biurowych nie jest to „must have”, jednak przy odpowiedniej konfiguracji potrafi to znacznie zwiększyć komfort pracy. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest wyposażenie tabletu w okrągłe menu pozwalające na precyzyjne i płynne zmiany wybranych parametrów.

Grupy produktów firm XP-PEN i Wacom oferowane przez Stovaris:

 

 • Tablety z ekranem LCD:
  – XP-PEN: Artist, Artist Pro i Innovator
  – Wacom: Cintiq i Cintiq Pro
 • Tablety piórkowe:
  – XP-PEN: Star, Deco i Deco Pro
  – Wacom: Intuos, Intuos Pro i Intuos Pro Paper
 • Notatniki elektroniczne:
  – XP-PEN: Note Plus
  – Wacom: Bamboo
 • Akcesoria do tabletów:
  – XP-PEN i Wacom.

Ta grupa produktów opiera się na rozwiązaniach firm:

 XP-PEN

Osoby kontaktowe:

Paweł Waszniewski

Product Manager
tel. +48 885 805 609
p.waszniewski@stovaris.pl

Marcin Cichecki

Sales Director
tel. +48 222 484 000
m.cichecki@stovaris.pl