Zaznacz stronę
Formularz kontaktowy
Jeśli interesuje Cię nasza oferta, skorzystaj z formularza i zadaj pytanie naszemu specjaliście.

Bramki IoT i Zdalne Zarządzanie Lokalizacjami

Internet Rzeczy (ang. Internet of Things – IoT)

Stabilnie utrzymane połączenie

Internet Rzeczy spowodował pojawienie się konieczności utrzymania wysokiego poziomu odporności centrów danych oraz urządzeń sieciowych. Według prognoz Gartnera do końca 2020 roku, na całym świecie podłączonych urządzeń do sieci będzie około 20,8 miliarda. Z uwagi na to, że liczba urządzeń sieciowych rośnie każdego dnia, a Internet Rzeczy staje się wszechobecny, organizacje w niemal każdej branży muszą wzmacniać swoje sieci m.in. poprzez pozapasmowe rozwiązania komórkowe.

Zarządzanie krytycznymi punktami końcowymi

Przenosząc zasoby obliczeniowe m.in. z centrów danych, organizacje muszą skuteczniej radzić sobie ze wszystkimi swoimi danymi – bez względu na to, skąd one pochodzą. Routery, przełączniki i inne urządzenia sieciowe, które są podstawową częścią obliczeń, mogą pomóc w skutecznym zarządzaniu danymi i tzw. przepływem wstecznym (ang. backhaul).

W ofercie Stovaris (dawniej Alstor SDS) znajdują się inteligentne rozwiązania do zarządzania siecią firmy Opengear. Rozwiązania te umożliwiają administratorom IT korzystanie z niezawodnych i zawsze dostępnych połączeń 3G i 4G LTE zamiast tradycyjnych modemów przewodowych. Taka funkcjonalność umożliwia (wszystkim zespołom pracującym w ramach jednej organizacji) zdalne zarządzanie i nadzorowanie przełącznikami, routerami i innymi punktami końcowymi. W ten sposób nawet niewielka grupa administratorów IT może zapewnić prawidłowe funkcjonowanie dowolnej liczby krytycznych punktów końcowych, przez cały czas.

Łącząc inwestycję w IoT z rozwiązaniami firmy Opengear, organizacje mogą mieć pewność, że sieć będąca podstawą ich działalności będzie działać prawidłowo, a problemy mogą zostać szybko zidentyfikowane i łatwo rozwiązane.

Zdalne Zarządzanie Lokalizacjami

Pod pojęciem Zdalnego Zarządzania Lokalizacjami (w skrócie ZZL) kryją się rozwiązania, które znajdują zastosowanie w centrach danych na całym świecie. ZZL zawierają wszystkie kluczowe funkcje w kompaktowych i ekonomicznych formach. Rozwiązania te gwarantują dostęp szeregowy, monitorowanie środowisk IT oraz integrację IoT.

Zarządzanie środowiskiem rozproszonym

Zarządzanie typu out-of-band zmniejsza tzw. wskaźnik MTTR (średniego czasu naprawy) w rozproszonych środowiskach IT.

Postępujący proces cyfryzacji, Internet Rzeczy i coraz większa decentralizacja urządzeń sprawiają, że przed działami IT pojawiają się zupełnie nowe wyzwania. Konieczne staje się m.in. zarządzanie rozproszonymi środowiskami sieciowymi w zdalnych biurach, zakładach produkcji i chmurach prywatnych, aby zapewnić stałą łączność i uniknąć wydatków, które pociągają za sobą awarie sieci. W większości przypadków odbywa się to w sposób centralny, z poziomu serwerowni zlokalizowanej w głównej siedzibie firmy. Problem polega jednak na tym, że w razie awarii sieci głównej (in-band) lub zerwania połączenia z Internetem nie ma żadnej możliwości zdalnej kontroli. Zidentyfikowanie problemu z reguły wymaga wizyty technika, który dopiero na miejscu jest w stanie określić, jakie kroki należy podjąć (np. jakie części powinny zostać wymienione). Alternatywą jest zarządzanie typu out-of-band, które zapewnia dostęp do sprzętu IT w dowolnym momencie, bez względu na funkcjonalności i łączność lokalnej sieci.

Awaria sieci głównej – co robić, kiedy narzędzia in-band zawodzą?

Pojedyncza awaria sprzętowa może spowodować nawet kilkudniową przerwę w pracy. W takiej sytuacji na miejsce wysyła się technika, który nieraz jest w stanie rozwiązać problem w ciągu kilku minut, np. restartując urządzenie. Oczywiście czasem kwestia jest bardziej złożona, a naprawa wymaga więcej czasu i wysiłku. Tak czy inaczej podróż na miejsce awarii wiąże się ze stratą czasu zarówno serwisanta IT, jak i pracowników, którzy nie mają dostępu do kluczowych systemów i nie mogą wykonywać swoich obowiązków.

Nietrudno więc zrozumieć, dlaczego zarządzanie out-of-band jest tak atrakcyjnym rozwiązaniem dla administratorów rozproszonych sieci. Dzięki niemu mają kontrolę nad wszystkimi komponentami infrastruktury – nawet, gdy narzędzia in-band zawiodą.

Rozwiązania out-of-band z funkcją failover

Zasada jest prosta: urządzenia sieciowe mają porty szeregowe. Administratorzy mogą uzyskać do nich dostęp niezależnie od sieci głównej, aby sprawdzić status urządzenia. W przypadku niektórych zaawansowanych funkcji związanych z zarządzaniem (np. aktualizacji firmware’u) porty urządzenia są wręcz jedynym sposobem dostępu. Jeśli urządzenie przestanie odpowiadać, administrator ma możliwość zrobienia tzw. „twardego resetu” (wystarczy, że odłączy zasilanie).

Zarządzanie out-of-band pozwala zdalnie kontrolować i serwisować komponenty takie jak serwery, urządzenia WAN, urządzenia sieciowe i zasilacze, a także naprawiać związane z nimi problemy. Rozwiązania typu out-of-band wykorzystują funkcję failover, aby w razie awarii połączenia móc skomunikować się z konsolą administratora. Z reguły jest to szybkie połączenie komórkowe 4G LTE lub 3G. W miejscach, gdzie łączność bezprzewodowa sprawia problemy, można wykorzystać nieco wolniejsze połączenie modemowe.

Automatyczne monitorowanie i rozwiązywanie problemów zapewniają ciągłość biznesową.

Zarządzanie out-of-band przydaje się nie tylko w przypadku nagłej awarii, ale także podczas codziennej pracy. Wszelkie problemy są automatycznie wykrywane i rozwiązywane zanim zakłócą lokalnych ruch w sieci. Nowoczesne rozwiązania wyposaża się w system automatycznej odpowiedzi, który reaguje na awarie sieciowe, dostarczając wskazówki diagnostyczne i naprawcze dotyczące często występujących problemów.

Dzięki temu można całkowicie zautomatyzować proste zadania – np. wykrycie routera, z którym nie ma kontaktu, powiadomienie administratora SMS-em lub emailem i zrestartowanie urządzenia.

Ta grupa produktów opiera się na rozwiązaniach firm:

Advantech | LantronixOpengear | SilexVertiv

Osoba kontaktowa:

Przemysław Prochera

Business Development Manager
tel. +48 668 157 173
p.prochera@stovaris.pl