Zaznacz stronę
Formularz kontaktowy
Jeśli interesuje Cię nasza oferta, skorzystaj z formularza i zadaj pytanie naszemu specjaliście.

Nagrywanie obrazów z sali operacyjnej

Nagrywanie obrazów na sali operacyjnej - schemat Stovaris

Nagrywanie plików wideo z zabiegów prowadzonych na salach operacyjnych stało się już powszechne w krajach Europy Zachodniej. Najczęściej, są to dwa strumienie wideo, jeden z kamery umieszczonej nad stołem operacyjnym (najczęściej przy lampie operacyjnej), drugi z aktualnie stosowanego urządzenia obrazującego (endoskopia, laparoskopia, ultrasonograf, mikroskop chirurgiczny). Zapisane pliki są traktowane jako dokumentacja medyczna do wglądu w przypadku powstania jakichkolwiek wątpliwości co do wykonanych procedur, jako materiał szkoleniowy (po uzyskaniu odpowiednich akceptacji), lub do późniejszej kontroli procesu leczenia.

Jak działają nagrywarki medyczne

Zapis dokonywany jest w samej nagrywarce na wewnętrznym dysku twardym. W kolejnym kroku pliki są przenoszone do bazy danych szpitala i tam składowane, wraz ze wszystkimi innymi danymi lub badaniami pacjenta. Są wtedy dostępne do wglądu lekarzy prowadzących w przychodni przyszpitalnej, do konsultacji medycznych, czy do celów szkoleniowych. Mogą być również przekopiowane na zewnętrzne urządzenie poprzez interfejs USB, np.: dysk twardy lub na pojemniejsze urządzenia typu: napędy taśmowe, urządzenia NAS czy systemy dyskowe RAID.

Obraz z przeprowadzanego zabiegu, może być udostępniany w czasie rzeczywistym (live streaming) do bieżącej konsultacji lub jako materiał szkoleniowy poprzez szpitalne sieci informatyczne (LAN).

Nagrywarki zapisują pliki wideo w rozdzielczościach 4K UHD (3840×2160) lub FullHD (1920×1080). W zależności od rozdzielczości i wielkości zainstalowanego dysku wewnętrznego, może to być i 175 godzin nagrań (4K). Pliki mogą być nagrywane wraz z dźwiękiem, jak również, na żądanie lekarza, mogą być wykonywane/zapisywane równolegle zdjęcia.

Przykładowymi interfejsami wideo mogą być: SDI, DP, HDMI (dla rozdzielczości 4K), SDI, DVI, S-Video, Composite (BNC) (dla rozdzielczości FullHD).

Wprowadzenie danych pacjenta jest realizowane poprzez:

 

Klawiatura i mysz - sprawdź rozwiązania Stovaris!
Import dużej liczby danych Stovaris
Panel dotykowy w monitorach medycznych Stovaris

Dołączonej klawiatury i myszki

Importu danych z bazy szpitala (LAN)

Panelu dotykowego wbudowanego w nagrywarkę

Uruchomienie/zatrzymanie nagrywania, lub wykonanie zdjęcia, odbywa się poprzez naciśnięcie jednego klawisza. Wiele nagrywarek wyposażonych jest w pilota zdalnego sterowania lub dodatkowy pedał działający jako włącznik/wyłącznik danej czynności (nagrywania, zrobienia zdjęcia).

Oczekujemy, że również i w Polsce, wkrótce, zostanie wprowadzony wymóg nagrywania wideo z sali operacyjnej z analogicznym rygorem traktowania plików jako dokumentacji medycznej.

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji: 

Paweł Waszniewski

Senior Product Manager
tel. +48 885 805 609
p.waszniewski@stovaris.pl