Zaznacz stronę
Formularz kontaktowy
Jeśli interesuje Cię nasza oferta, skorzystaj z formularza i zadaj pytanie naszemu specjaliście.

Software Defined Storage

W ostatnich latach użytkownicy coraz częściej poszukują rozwiązań pamięci masowej, zdefiniowanej programowo oraz hiperkonwergentnych urządzeń pamięci masowych do tworzenia wydajnej, odpornej na awarie infrastruktury IT.

Kompleksowe rozwiązania pamięci masowej zdefiniowanej programowo dla maszyn wirtualnych i aplikacji (Software Defined Storage), zapewniają wysoką wydajność oraz odporność na awarie. Jednym z wykorzystywanych sposobów jest stworzenie tzw. „lustrzanego odbicia” wewnętrznych dysków twardych i dysków flash między serwerami, eliminujące potrzebę posiadania współdzielonej, fizycznej pamięci masowej. Dzięki rozwiązaniu Defined Storage Software w znaczący sposób zmniejszane są wydatki CAPEX i OPEX, ponieważ wykorzystywane są łatwo dostępne komponenty. Rozwiązanie SDS w zakresie data storage szczególnie odpowiada potrzebom firm z sektora MŚP i zdalnych biur.

W celu zapewnienia minimalnego czasu przestoju oraz wysokiej dostępności aplikacji i usług, dodawana jest często usługa serwisu typu ProActive, polegająca na połączeniu funkcji analitycznych z monitorowaniem w czasie rzeczywistym. Zaawansowany mechanizm sztucznej inteligencji przewiduje występowanie awarii i zapobiega im, zanim się pojawią. Dzięki temu możliwe jest spełnienie nawet najbardziej rygorystycznych wymagań umów o poziomie świadczenia usług. W konsekwencji administratorzy systemu wykorzystującego Software Defined Storage mogą skupić się na wprowadzaniu innowacji, zamiast ciągle monitorować środowisko IT.

Rozwiązania Software Defined Storage często poszerzane są o funkcjonalność chmury hybrydowej. Obecne na rynku rozwiązania chmur hybrydowych wymagają stworzenia od podstaw nowej konfiguracji sprzętowej, co jest czasochłonne i wiąże się ze sporymi kosztami. Nie zapewniają też odpowiednio wysokiej dostępności dla maszyn wirtualnych i aplikacji, ponieważ nie umożliwiają migracji danych pomiędzy chmurą publiczną i lokalną pamięcią masową.

Rozwiązanie takie będące połączeniem ekosystemu Hyper-V z istniejącymi serwerami lokalnymi korzystającymi z Microsoft Azure może być odpowiedzią na te wyzwania. Oprócz dystrybucji wysokodostępnej pamięci masowej, w Software Defined Storage zapewniona jest również replikacja danych między lokalizacjami i odzyskiwanie danych w chmurze publicznej, spełniające wymagania RTO (Recovery Time Objective) oraz RPO (Recovery Point Objective). W efekcie prowadzi to do uproszczenia wdrożenia i zarządzania, ograniczając koszty i zwiększając bezpieczeństwo przechowywanych danych (data storage).

Główne przewagi Software Defined Storage (SDS) nad fizyczną siecią SAN z macierzą bezpośrednio wpływają na coraz popularniejsze stosowanie rozwiązań SDS, należą do nich:

  • Wydajność: Opóźnienie jest większe ze względu na dostęp do dysków poprzez sieć, a nie lokalnie, brak cachowania
  • Redundancja: SAN może być pojedynczym punktem awarii jeśli urządzenie SAN ulegnie awarii, całe środowisko nie działa
  • Wysoka dostępność: Macierz SAN z 2 kontrolerami (dość kosztowna) pracuje w statycznym trybie active-active, w odróżnieniu od rozwiązania software’owego pracującym w prawdziwym, dynamicznym trybie active-active
  • Skalowalność: Gwarancja obsługi nieograniczonej pojemności w trybie HA, z wykorzystaniem nie ograniczonej czasowo licencji. Oznacza to możliwość zwiększania/skalowania poprzez dodawanie półek z dyskami w przypadku gdy wszystkie kieszenie/zatoki są już zapełnione bez dodatkowych kosztów oprogramowania. W dodatku zazwyczaj po 3-5 latach konieczna jest wymiana elementów sieci SAN, podczas gdy licencja oprogramowania jest bezterminowa.

Ta grupa produktów opiera się na rozwiązaniach firmy:

Open-E

Osoby kontaktowe:

Jerzy Adamiak

Storage Systems Consultant
tel. +48 605 274 271
j.adamiak@stovaris.pl

Piotr Król

Product Manager
tel. +48 509 049 109
p.krol@stovaris.pl