Zaznacz stronę
Formularz kontaktowy
Jeśli interesuje Cię nasza oferta, skorzystaj z formularza i zadaj pytanie naszemu specjaliście.

Software Defined Storage

W ostatnich latach użytkownicy coraz częściej poszukują rozwiązań pamięci masowej, zdefiniowanej programowo (Software Defined Storage) oraz hiperkonwergentnych urządzeń pamięci masowych do tworzenia wydajnej, odpornej na awarie infrastruktury IT.

Software Defined Storage – pamięć masowa zdefiniowana programowo

Kompleksowe rozwiązania pamięci masowej zdefiniowanej programowo dla maszyn wirtualnych i aplikacji (Software Defined Storage), zapewniają wysoką wydajność oraz odporność na awarie. Jednym z wykorzystywanych sposobów jest stworzenie tzw. „lustrzanego odbicia” wewnętrznych dysków twardych i dysków flash między serwerami, eliminujące potrzebę posiadania współdzielonej, fizycznej pamięci masowej. Dzięki rozwiązaniu Software Defined Storage w znaczący sposób zmniejszane są wydatki CAPEX i OPEX, ponieważ wykorzystywane są łatwo dostępne komponenty. Rozwiązanie SDS w zakresie data storage szczególnie odpowiada potrzebom firm z sektora MŚP i zdalnych biur.

ProActive – Minimalny czas przestoju

W celu zapewnienia minimalnego czasu przestoju oraz wysokiej dostępności aplikacji i usług, dodawana jest często usługa serwisu typu ProActive, polegająca na połączeniu funkcji analitycznych z monitorowaniem w czasie rzeczywistym. Zaawansowany mechanizm sztucznej inteligencji przewiduje występowanie awarii i zapobiega im, zanim się pojawią. Dzięki temu możliwe jest spełnienie nawet najbardziej rygorystycznych wymagań umów o poziomie świadczenia usług. W konsekwencji administratorzy systemu wykorzystującego Software Defined Storage mogą skupić się na wprowadzaniu innowacji, zamiast ciągle monitorować środowisko IT.

Software Defined Storage poszerzone o funkcjonalność chmury hybrydowej

Rozwiązania Software Defined Storage często poszerzane są o funkcjonalność chmury hybrydowej. Obecne na rynku rozwiązania chmur hybrydowych wymagają stworzenia od podstaw nowej konfiguracji sprzętowej, co jest czasochłonne i wiąże się ze sporymi kosztami. Nie zapewniają też odpowiednio wysokiej dostępności dla maszyn wirtualnych i aplikacji, ponieważ nie umożliwiają migracji danych pomiędzy chmurą publiczną i lokalną pamięcią masową.

Rozwiązanie takie będące połączeniem ekosystemu Hyper-V z istniejącymi serwerami lokalnymi korzystającymi z Microsoft Azure może być odpowiedzią na te wyzwania. Oprócz dystrybucji wysokodostępnej pamięci masowej, w Software Defined Storage zapewniona jest również replikacja danych między lokalizacjami i odzyskiwanie danych w chmurze publicznej, spełniające wymagania RTO (Recovery Time Objective) oraz RPO (Recovery Point Objective). W efekcie prowadzi to do uproszczenia wdrożenia i zarządzania, ograniczając koszty i zwiększając bezpieczeństwo przechowywanych danych (data storage).

Przewagi Systemu SDS nad fizyczną siecią SAN

Główne przewagi Software Defined Storage (SDS) nad fizyczną siecią SAN z macierzą bezpośrednio wpływają na coraz popularniejsze stosowanie rozwiązań SDS, należą do nich:

  • Wydajność: Opóźnienie jest większe ze względu na dostęp do dysków poprzez sieć, a nie lokalnie, brak cachowania
  • Redundancja: SAN może być pojedynczym punktem awarii jeśli urządzenie SAN ulegnie awarii, całe środowisko nie działa
  • Wysoka dostępność: Macierz SAN z 2 kontrolerami (dość kosztowna) pracuje w statycznym trybie active-active, w odróżnieniu od rozwiązania software’owego pracującym w prawdziwym, dynamicznym trybie active-active
  • Skalowalność: Gwarancja obsługi nieograniczonej pojemności w trybie HA, z wykorzystaniem nie ograniczonej czasowo licencji. Oznacza to możliwość zwiększania/skalowania poprzez dodawanie półek z dyskami w przypadku gdy wszystkie kieszenie/zatoki są już zapełnione bez dodatkowych kosztów oprogramowania. W dodatku zazwyczaj po 3-5 latach konieczna jest wymiana elementów sieci SAN, podczas gdy licencja oprogramowania jest bezterminowa.

Ta grupa produktów opiera się na rozwiązaniach firmy:

H3C | Open-E

Osoby kontaktowe:

Jakub Bala

Product Manager
tel. +48 609 807 177
j.bala@stovaris.pl