Monitory dla stomatologii
Wymagania dotyczące monitorów do przeprowadzenia badań z zakresu pantomografii i tomografii są identyczne jak w przypadku tomografii i angiografii – jak przeczytasz w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 stycznia 2023 r. gabinety stomatologiczne muszą spełniać standardy sanitarne i techniczne, aby zapewnić bezpieczeństwo pacjentom. Oto wymagania* jakie obecnie muszą zostać spełnione:
- Dla stanowisk opisowych:
- Posiadanie co najmniej jednego monitora opisowego, przy czym jeśli obrazy są zapisywane w kolorze – monitor powinien również wyświetlać obrazy w kolorze;
- Minimalna rozdzielczość obszaru wyświetlania monitora stomatologicznego: 1024×1024 piksele;
- Dopasowanie monitora do funkcji krzywej szarości DICOM GSDF.
- Dla stanowisk przeglądowych:
- Co najmniej jeden monitor przeglądowy w gabinecie stomatologicznym;
- Dopasowanie do funkcji krzywej szarości DICOM GSDF.
*Wymagania te nie dotyczą stomatologicznych zdjęć wewnątrzustnych.
Porównanie wymagań dla monitorów stomatologicznych z rozporządzenia z 2017 r.
UWAGA: Poprzednio obowiązujące Rozporządzenie Ministra Zdrowia z maja 2017 roku bardziej szczegółowo opisywało wymagania dotyczące wykorzystywanych monitorów w zakresie parametrów obrazu. W związku z tym nawiązujemy do niego, jako do pewnego rodzaju referencji:
- Dla stanowisk opisowych:
- Minimalna robocza przekątna ekranu w monitorze stomatologicznym to 45 cm;
- Minimalna luminacja ekranu: 200 cd/m2;
- Kontrast: 250/1.
- Dla stanowisk przeglądowych:
- Minimalna robocza przekątna ekranu to 45 cm;
- Minimalna luminacja: 100 cd/m2;
- Kontrast na poziomie 100/1.
Co więcej, wymagania zawarte w Rozporządzeniu z roku 2017 dotyczyły również monitorów dla zdjęć wewnątrzustnych i musiały one posiadać:
- Dla stanowisk opisowych w gabinetach dentystycznych:
- Minimalna robocza przekątna ekranu: 37,5 cm.
- Minimalna luminacja to 200 cd/m2.
- Kontrast 250/1.
- Dla stomatologicznych stanowisk przeglądowych:
- Minimalna robocza przekątna ekranu to 37,5 cm;
- Minimalna luminacja: 100 cd/m2;
- Kontrast na poziomie 100/1.
Minimalna luminancja w powyższych przytoczonych parametrach odnosi się do minimalnej jasności monitora skalibrowanego zgodnie z DICOM Part 14 (a nie do teoretycznej minimalnej jasności monitora).
Wymagania odnośnie Rozporządzenia Ministra zdrowia 11 stycznia 2023 r.
Zasady posiadania obowiązującego sprzętu medycznego – w tym monitorów stomatologicznych – opisane w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 stycznia 2023 r. są “minimalistyczne”. Praktycznie podczas poszukiwań monitorów stomatologicznych na rynku możesz szybko zorientować się, że w ofercie producenci w większości nie oferują monitorów o tak niskich parametrach.
Większość obecnie produkowanych matryc do monitorów, ma rozdzielczość minimum FullHD (2 MP) i zdecydowanie wyższe parametry jasności i kontrastu. Dlatego też, w naszej ofercie znajdziesz monitory dedykowane do pracy w gabinetach stomatologicznych zarówno na stanowiska opisowe, jak i przeglądowe: 2 MP, 3 MP i 8 MP. Dają one dużo większy komfort pracy lekarza zarówno w sferze samej diagnostyki, jak i ergonomii.
Podstawowym warunkiem dopuszczającym monitor do pracy zarówno na stanowiskach opisowych, jak i przeglądowych jest jego „dopasowanie do funkcji krzywej szarości DICOM GSDF”, czyli funkcja kalibracji zgodnej z wytycznymi DICOM Part 14.
Testy monitorów stomatologicznych
Monitory w gabinetach stomatologicznych muszą przejść testy specjalistyczne i odbiorcze po zainstalowaniu na stanowisku pracy (po zakupie). Muszą one również z powodzeniem przejść coroczne testy sprawdzające zgodność z krzywą DICOM, a także testy równomierności podświetlenia matrycy. Testy monitorów stomatologicznych muszą być dokonywane przez akredytowane firmy.
BARCO 22” 2 MP MDRC-2222
LG 27HJ712C 8 MP
Ta grupa produktów opiera się na rozwiązaniach firm:
Osoby kontaktowe:
Marcin Cichecki
Sales Director
tel. +48 222 484 000
m.cichecki@stovaris.pl
Paweł Waszniewski
Product Manager
tel. +48 885 805 609
p.waszniewski@stovaris.pl