Biblioteki taśmowe
Wymienne pamięci masowe używane w takich urządzeniach jak np. biblioteki taśmowe, są doskonałym nośnikiem do przechowywania kopii zapasowych – backupów danych oraz archiwów danych. Najbardziej popularnym wymiennym nośnikiem pamięci masowej jest wciąż taśma magnetyczna. Nośniki taśmowe to w chwili obecnej praktycznie jedyny nośnik gwarantujący bezpieczne przechowywanie danych przez dłuższy okres czasu, nawet powyżej 30 lat. Technologia LTO jest w tej chwili standardem na światowym rynku przy tworzeniu bibliotek taśmowych. Najnowsza wersja: LTO-9 oferuje bardzo dużą pojemność pojedynczej taśmy do tworzenia kopii zapasowych: 18 TB danych bez kompresji, a 45 TB z kompresją danych na uśrednionym poziomie 2.5:1.
Taśmy magnetyczne – jakie zalety ma oparta na nich biblioteka taśmowa?
- taśma magnetyczna – jest medium wymiennym, w przeciwieństwie do zamontowanych na stałe nośników (np. HDD) charakteryzuje się możliwością łatwego transportu i przechowywania w bezpiecznym miejscu;
- po wyjęciu z napędu, nie ma możliwości zmian zapisu – wykluczona jest złośliwa modyfikacja, blokowanie lub zniszczenie danych – tzw. Air gap;
- nowoczesna taśma LTO umieszczona jest w poręcznej i wytrzymałej kasecie, co zapewnia niezawodną ochronę zabezpieczonych danych przed wpływem czynników zewnętrznych podczas transportu, użytkowania i przechowywania;
- taśma magnetyczna (np. taśma LTO FujiFilm) oferuje możliwość 30-letniego archiwalnego przechowywania danych;
- charakteryzuje się minimalną ilością błędów zapisu i odczytu podczas tworzenia kopii zapasowych danych.
- specjalny system sprawdzania poprawności danych archiwalnych i zarządzania czasem życia nośników, wykorzystywany i dostępny w bibliotekach taśmowych
Na rynku dostępne są pojedyncze napędy taśmowe wykorzystujące technologię LTO, a także automatyczne rozwiązania – biblioteka taśmowa. Wyposażone są one w od jednego do kilkudziesięciu napędów taśmowych oraz do kilkuset kieszeni/magazynków na kasety z taśmą.
Biblioteka taśmowa – Szybsza od dysku twardego
Prędkość transferu danych z napędów taśmowych już dawno prześcignęła pojedyncze dyski twarde i wynosi ponad 1TB/godz. dla pojedynczego napędu z taśmą LTO-8. Nowe typy nośników LTO są jeszcze bardziej wydajne i z tego powodu taśma magnetyczna wręcz idealnie sprawdza się, jako nośnik danych do archiwizacji.
Od prawie 10 lat na rynku dostępne są także urządzenia RDX, rozwiązania pamięci masowej wykorzystujące dyski twarde z wymienialnymi kasetami. Dzięki interfejsowi SuperSpeed USB 3.0 umożliwia osiągnięcie wydajności do 180MB/s łącząc w sobie zalety pamięci dyskowej i taśmowej za konkurencyjną cenę. Dzięki nim biblioteka taśmowa jest wydajniejsza i jednocześnie bezpieczniejsza.
Przykładowe biblioteki taśmowe
Ksiązkowym przykładem rozwiązań z segmentu biblioteki taśmowe są rozwiązania firmy Magstor obejmują one 1-napędowe autoloadery na 8 slotów oraz biblioteki na 24 sloty do 2 napędów. Dostępne też są skalowalne biblioteki taśmowe od 32 do 560 slotów i do 42 napędów LTO. Już tej wielości biblioteki oferują możliwość przechowywania kilkuset TB danych.
Biblioteki taśmowe dla najbardziej wymagających
Jeśli to jest za mało firma Spectra Logic oferuje biblioteki taśmowe o praktycznie nieograniczonej skalowalności i ilości slotów przekraczającej 10 000 i liczbie napędów ponad 1000. Maksymalne pojemności oferowane przez taśmy magnetyczne w tym wypadku liczone są w dziesiątkach bądź nawet setkach PB. Wszystkie biblioteki taśmowe wykorzystują technologię LTO-7, LTO-8 i LTO-9, interfejsy połączeniowe SAS bądź FC.
RDX – zalety
- Szeroki zakres pojemności: Dysk twardy wykorzystujący taśmy magnetyczne o pojemności od 500GB do 5TB na jednej kasecie.
- Biblioteki na taśmy RDX gwarantują szybki dostęp do danych: Duży transfer i krótki czas dostępu charakterystyczny dla dysków pozwalający na uzyskanie wydajności backupu na poziomie 162GB/godz. i prawie natychmiastowe odtworzenie pliku.
- Interfejs: SATA, USB 3.0 lub USB 3+ (bez oddzielnego kabla zasilania).
- Bezpieczniejsza biblioteka taśmowa – czas życia archiwalnego dłuższy niż 10 lat.
- Konstrukcja odporna wstrząsy: Bardzo wytrzymała kaseta.
RDX – Niezawodność taśmy magnetycznej i prostota dysku twardego
RDX to połączenie przenośności i niezawodności backupu z wykorzystaniem taśm z prędkością i prostotą obsługi dysków twardych. Kompaktowe napędy wewnętrzne lub zewnętrzne wykorzystują kasety RDX o kieszonkowych rozmiarach. Każda kaseta zawierająca taśmy magnetyczne to wytrzymały, miniaturowy twardy dysk; komputer bez problemów go rozpoznaje i umożliwia natychmiastowy dostęp i łatwą kontrolę z wykorzystaniem funkcjonalności „przeciągnij i upuść”.
W ofercie znajdują się także sieciowe biblioteki z 4 lub 8 wymiennymi nośnikami dyskowymi RDX QuikStation zaprojektowane w celu zapewnienia ochrony danych w środowiskach małych i średnich przedsiębiorstw oraz dużych korporacji. Podłączane są one przez sieć informatyczną LAN i wykorzystują protokół iSCSI. Mogą emulować jeden duży wymienny dysk lub bibliotekę taśmową
Istnieje nadal spora grupa użytkowników przechowujących dane na nośnikach optycznych CD/DVD/Bluray, wykorzystując do zapisu danych duplikatory optyczne. W ofercie również posiadamy biblioteki optyczne, tzw. jukeboxy wyposażone w kilka napędów DVD/Blu-ray oraz magazynki na kilkaset płyt CD/DVD/Blu-ray.
Osoby kontaktowe:
Marcin Cichecki
Sales Director
tel. +48 222 484 000
m.cichecki@stovaris.pl
Łukasz Słupski
Pre-Sales Engineer
tel. +48 723 941 484
l.slupski@stovaris.pl