Serwery czasu
W chwili, kiedy czytasz te słowa, wszystkie serwery i stacje robocze w Twojej sieci generują znaczniki czasu dla plików, wiadomości email, transakcji itp. Jednocześnie rejestry serwerów zapisują każdy rodzaj transakcji na wypadek, gdyby te informacje były potrzebne do audytu lub analizy śledczej. Jest też całkiem możliwe, że w ciągu dnia automatyczne procesy takie jak archiwizacja, synchronizacja katalogów czy zadania crona zmienią niektóre pliki, bazując na znacznikach czasu.
Wszystkie powyższe operacje opierają się na założeniu, że urządzenia podają prawidłową godzinę.
Ale czy rzeczywiście tak jest?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba zwrócić uwagę na to, czy źródło czasu jest:
- dokładne i precyzyjne,
- bezpieczne,
- łatwe w użyciu i wdrożeniu.
W wielu sieciach odpowiedź na pierwsze pytanie brzmi: „niekoniecznie”. Zegary komputerowe są na przykład znane z dryfowania. Dzieje się tak dlatego, że większość z nich odmierza czas przy pomocy tanich oscylatorów lub zasilanych baterią kryształów kwarcu, które w ciągu jednego dnia mogą „przyspieszyć” lub „zwolnić” o kilka sekund, a nawet minut, co wraz z upływem czasu prowadzi do istotnych odchyleń.
Większość nowoczesnych sieci klasy enterprise polega więc na serwerach czasu, które pozyskują informacje o godzinie z GNSS, czyli ogólnoświatowego systemu nawigacji satelitarnej, a następnie przesyłają je klientom za pośrednictwem protokołu NTP (Network Time Protocol). Serwery czasu NTP korzystają także ze stabilnych oscylatorów wewnętrznych, które stanowią zabezpieczenie na wypadek utraty sygnału satelitarnego.
Precyzja samodzielnie pracującego oscylatora zależy od jego rodzaju: standardowe oscylatory kwarcowe zapewniają dokładność do 400 mikrosekund w ciągu pierwszej doby od utraty sygnału, natomiast oscylatory rubidowe – do mniej niż jednej mikrosekundy.
Wychodząc naprzeciw wymaganiom klientów w kwestii znaczników czasu, Stovaris (wcześniej Alstor SDS) współpracuje z najlepszymi dostawcami usług synchronizacji czasu.
Serwery czasu firmy Microsemi
Produkty Microsemi serii SyncServer cechują się możliwością utrzymania bardzo wysokiej dokładności czasu, nawet przy stracie sygnału GPS. W najwyższym modelu z oscylatorem Rubidium rozbieżność w ciągu pierwszej doby wynosi poniżej jednej mikrosekundy, co jest ewenementem na skalę światową. Poza wersjami oscylatorów, do wyboru klienta pozostają również redundancje zasilania oraz olbrzymie możliwości wsparcia technicznego i serwisu producenta.
Microsemi SyncServer oferuje precyzyjne, bezpieczne i niezawodne usługi synchronizacji czasu, których potrzebuje każda nowoczesna sieć. Ten wzmocniony serwer został stworzony specjalnie z myślą o dostarczaniu precyzyjnych znaczników czasu NTP (Network Time Protocol). Jego proste w obsłudze funkcje odpowiadają na bieżące i przyszłe potrzeby sieci, dostarczając dane czasu w niezawodny i bezpieczny sposób. Bezpieczeństwo stanowi integralny element architektury produktów serii SyncServer. Urządzenie posiada standardowe funkcje ochrony związane z interfejsem www, operacjami NTP i dostępem do serwera. Ponadto serwer czasu umożliwia także pomijanie niebezpiecznych protokołów dostępu i wyłączenie pozostałych usług.
Oferta Stovaris
W ofercie Stovaris znajdują się zarówno modele SyncServer marki Microsemi z opcją montażu w serwerowni oraz modele z możliwością instalacji poza budynkiem – w najmniej sprzyjających warunkach pogodowych. Model S80 cechuje się odpornością na 4 stopień drgań sejsmicznych, klasą szczelności obudowy na wilgoć i zapylenie IP66 oraz klasyfikacją palności na poziomie 5VB.
Usługę znakowania czasowego w formie funkcji urządzenia, znajdziemy także w Network Packet Brockerach firmy Garland Technology oraz w IntellaFlex Multi Function blade’ach firmy Apcon.
Dowiedz się więcej
Do montażu w biurze:
Odporny na warunki atmosferyczne,
do montażu zewnętrznego:
Osoby kontaktowe:
Szymon Domański
Product & Marketing Manager
tel. +48 885 804 064
s.domanski@stovaris.pl
Marcin Cichecki
Business Unit Director
tel. +48 (22) 24 84 000
m.cichecki@stovaris.pl