Zaznacz stronę
Formularz kontaktowy
Jeśli interesuje Cię nasza oferta, skorzystaj z formularza i zadaj pytanie naszemu specjaliście.

Network Visibility – co to?

Network Visibility (Inteligentny monitoring sieci) to podejście do zarządzania siecią, w którym priorytetem jest maksymalna transparentność. Widoczność każdego przesłanego pakietu zapewnia grupa narzędzi, takich jak przełączniki NPB czy TAPy. Rozwiązania Network Visibility  są coraz częściej wybierane przy wdrażaniu systemów analizy i bezpieczeństwa sieci.

Jak działa Network Visibility?

Aby zapewnić maksymalną widoczność ruchu w sieci, rozwiązania Network Visibility tworzą kopię ruchu sieciowego, następnie umożliwiając jego obróbkę (np. agregacja, filtracja, deduplikacja) tak, aby do urządzeń analizujących dotarł tylko istotny ruch sieciowy w odpowiedniej formie. Niektóre urządzenia widoczności w sieci pomagają zapewnić optymalne działanie narzędzi pracujących w trybie inline, równoważąc obciążenie oraz zabezpieczając resztę sieci przed ich awarią.

Rozwiązania Network Visibility a systemy monitoringu sieci

Monitoring sieci obejmuje różne aspekty oraz technologie, które mogą być wspomagane przez rozwiązania Network Visibility. Najczęściej przez systemy monitoringu sieci rozumiemy różnego rodzaju analizatory ruchu sieciowego, analizatory wydajności sieci i aplikacji. Dodatkowo monitoring obejmuje również  systemy badające ruch sieciowy pod kątem zagrożeń atakami hackerskimi (np. sondy NDR).

Decydując się na rozwiązania wymienione poniżej, warto zadbać o ich maksymalną wydajność, skuteczność i optymalizację kosztów wdrożenia. Tu z pomocą przychodzą producenci rozwiązań Network Visibility oferujący m.in. Network Packet Brokery, czy TAPy.

Po co nam widoczność sieci (Network Visibility)?

Stworzenie sieci zgodnie z ideą Network Visibility przynosi wiele korzyści. Po pierwsze, mając dostęp do wielu źródeł kopii ruchu, dużo szybciej znajdziemy źródło potencjalnej usterki. Po drugie, stosując obróbkę zebranego ruchu, do narzędzi monitoringu sieci dostarczymy tylko istotne dane. Pomoże to zwiększyć ich wydajność i zminimalizować wydatki, ponieważ im więcej surowego ruchu dociera do analizatorów sieciowych, tym więcej mocy obliczeniowej potrzebują – a to z kolei wiąże się z dodatkowymi kosztami wdrożenia sprzętu czy odpowiednich rozbudowanych licencji.

Jakie korzyści gwarantuje pełne monitorowanie firmowej sieci?

W celu wykorzystania wszystkich możliwości tych rozwiązań technologicznych, należy je przede wszystkim odpowiednio dopasować do istniejącej infrastruktury. Nowoczesny analizator sieci może na bieżąco i bardzo dokładnie analizować cały ruch w łączach, jeśli wspomożemy go rozwiązaniami klasy Network Visibility. Podstawowym celem monitorowania sieci jest oczywiście ochrona przed zagrożeniami zewnętrznymi, w tym przed atakami hakerów. Bezpośrednio przekłada się to na dużo skuteczniejsze zabezpieczenie wrażliwych danych.

Wykorzystując nowoczesne analizatory sieci, można liczyć na wiele innych, kluczowych korzyści. Dobry analizator sieciowy stosowany w przedsiębiorstwie to, między innymi:

  • pełna kontrola nad ruchem internetowym,
  • szybsze wyszukiwanie problemów związanych z działaniem sieci i ich eliminowanie,
  • łatwiejsze zarządzanie całą infrastrukturą IT,
  • dużo szybsze i tańsze wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych.

Nowoczesna infrastruktura IT, szczególnie w dużych przedsiębiorstwach, jest naprawdę skomplikowana i mocno rozbudowana. To powoduje, że analizator sieci staje się absolutnie obowiązkowym urządzeniem w takich miejscach.

Ta grupa produktów opiera się na rozwiązaniach firm:

Allegro Packets | Cubro | Paessler | Profitap | Sangfor

Osoby kontaktowe:

Jarosław Kupiec

Business Development Director
tel. +48 222 484 000
j.kupiec@stovaris.pl

Szymon Domański

Product & Marketing Manager
tel. +48 885 804 064
s.domanski@stovaris.pl