W ostatnich latach wyraźnie rysuje się trend stopniowego odchodzenia od utrzymywania serwerów w firmie na rzecz usług w chmurze. Przeniesienie tego ciężaru na zewnętrznego dostawcę systemów IT wydaje się rozwiązaniem bardzo ekonomicznym. Nie trzeba ponosić kosztów związanych z obsługą i unowocześnianiem ogromnych serwerowni. Zamiast tego płaci się, stały i stosunkowo niski, miesięczny abonament. Czy jednak wiedziałeś, że istnieje jeszcze jedna alternatywa? Jest nią tzw. infrastruktura hiperkonwergentna (HCI). Z dalszej części wpisu dowiesz się, jak działa i poznasz korzyści płynące z jej wdrożenia – sprawdź już teraz!
Utrzymanie własnego serwera coraz mniej się opłaca
W klasycznym modelu budowy firmowej sieci komputerowej inwestuje się w potężne serwerownie. Ich utrzymanie jest bardzo drogie, gdyż m.in.:
-
potrzebne jest zatrudnienie serwisantów i wielu administratorów IT,
-
należy regularnie unowocześniać infrastrukturę, dokupując do niej lub wymieniając różne elementy,
-
trzeba ponosić wysokie koszty utrzymania pomieszczeń przeznaczonych na serwery.
Obecnie przedsiębiorstwa liczą nie tylko na tanie, ale przede wszystkim elastyczne i łatwe we wdrażaniu technologie. Infrastruktura HCI (Hyper-Converged Infrastructure) jest odpowiedzią na te oczekiwania. Co więcej, według specjalistów koszt jej utrzymania może być niższy, niż przy opłacaniu abonamentu za usługi w chmurze.
Jak działają systemy hiperkonwergentne?
W ogromnym skrócie można powiedzieć, że taka infrastruktura łączy w jednym systemie wszystkie komponenty serwerowe. Oznacza to, że HCI zapewnia m.in.:
-
odpowiednią moc obliczeniową,
-
skalowalną (dopasowywaną do potrzeb) pamięć masową,
-
dostęp do wszystkich potrzebnych zasobów sieciowych.
Całość można kontrolować z poziomu zaledwie jednej konsoli, co znacząco ułatwia obsługę i optymalizuje związane z nią koszty. Co więcej, infrastrukturę hiperkonwergentną można łatwo rozbudowywać w miarę rosnących potrzeb przedsiębiorstwa. Wszystkie jej zasoby znajdują się w jednym module. Wystarczy dokupić kolejny, aby zwiększyć wydajność i możliwości całego systemu.
Infrastruktura hiperkonwergentna – jakie są jej wady i zalety?
Nie da się ukryć, że systemy HCI mają mnóstwo zalet, które doceniło już wielu przedsiębiorców. Nie bez powodu infrastruktura hiperkonwergentna cieszy się coraz większą popularnością. Jednak z drugiej strony rozwiązanie to nie jest pozbawione pewnych wad.
Zalety HCI
Do najważniejszych zalet tej architektury komputerowej należy zaliczyć:
-
wyjątkową prostotę wdrożenia, konfiguracji oraz obsługi,
-
o wiele niższe koszty utrzymania w porównaniu z klasycznymi serwerami,
-
bardzo dużą wydajność działania,
-
skalowalność systemu (można go rozbudowywać poprzez dodatkowe moduły),
-
zarządzanie z poziomu jednej konsoli,
-
doskonałą kontrolę nad systemem, która zwiększa bezpieczeństwo danych,
-
możliwość połączenia z usługami w chmurze.
Wady infrastruktury hiperkonwergentnej
Nie da się ukryć, że nie jest to rozwiązanie uniwersalne, które sprosta oczekiwaniom każdego przedsiębiorstwa. Wszystko zależy w tym przypadku od konkretnych potrzeb. Do wad systemów HCI zalicza się przede wszystkim:
-
uzależnienie się od jednego dostawcy modułów (nie są one kompatybilne ze sobą),
-
migracja na inny system (np. z powodu chęci zmiany dostawcy sprzętu) jest trudna i kosztowna,
-
rozbudowa infrastruktury zawsze musi być kompleksowa (jednocześnie inwestuje się np. w większą moc obliczeniową oraz ilość pamięci masowej).
Inwestuj w profesjonalne systemy HCI
Znasz już najważniejsze zalety, jak i wady wdrożenia w przedsiębiorstwie tego rodzaju infrastruktury. Jeśli rozwiązanie to spełnia Twoje oczekiwania i jesteś nim zainteresowany, pamiętaj, aby inwestować w najlepsze technologie. Nowoczesne systemy HCI możesz znaleźć w ofercie naszej firmy Stovaris. Nie tylko sprzedajemy wysokiej klasy urządzenia, ale i zapewniamy profesjonalne wsparcie techniczne. Pomożemy m.in. w wyborze, wdrożeniu i konfiguracji infrastruktury hiperkonwergentnej. Skorzystaj z naszej oferty już dziś!