Zaznacz stronę

Choć większości osób komputery kojarzą się z bardzo wszechstronnymi urządzeniami, to niektóre z nich buduje się w konkretnym celu. Mamy tutaj na myśli serwery, stanowiące obecnie podstawę funkcjonowania sieci informatycznych. Sprzęt ten jest skonfigurowany tak, aby gwarantować najwyższą wydajność działania przy realizacji ściśle określonych zadań. Jego szczególny charakter pracy wymaga przygotowania przez firmy specjalnego pomieszczenia – serwerowni, która stanowi ważną część data center. Sprawdź już teraz, jakie wyposażenie powinno się znaleźć w takim miejscu!

Komputery pracujące w trybie serwera to wyspecjalizowane maszyny

Podzespoły tych urządzeń zawsze dobiera się pod kątem konkretnych potrzeb, a więc tego, za co będą odpowiedzialne. Komputery te mogą służyć np. do:

  • obsługi poczty elektronicznej,
  • gromadzenia danych,
  • utrzymywania stron www,
  • uruchamiania wymagających aplikacji,
  • obsługi centrali telefonicznej

i wiele więcej. Ustawia się je w serwerowniach z odpowiednim wyposażeniem, ale na czym polega ich specjalizacja?

Na przykład sprzęt wykorzystywany do przetwarzania danych będzie wyposażony w wielordzeniowe procesory. Takie CPU obsługują wiele wątków jednocześnie, ale za to kosztem obniżenia częstotliwości taktowania rdzeni. W efekcie komputer ten nie będzie się nadawał np. do uruchamiania profesjonalnych programów graficznych.

Jak wygląda podstawowe wyposażenie serwerowni?

Czas zająć się elementami, które stosuje się w pomieszczeniu przeznaczonym na takie komputery. Serwerownia, oprócz oczywiście samych serwerów, powinna zawierać również m.in.

  • wydajne instalacje klimatyzacji zapewniające odpowiedni obieg powietrza oraz zabezpieczenia przeciwpożarowe,
  • zasilacze bezprzerwowe UPS lub agregaty prądotwórcze,
  • wysokiej jakości przewody sieciowe,
  • szafy serwerowe (RACK),
  • drobne akcesoria, w tym certyfikowane systemy okablowania np. przełączniki KVM, przedłużacze, prowadnice do szaf rackowych i mosty sieciowe.

Klimatyzacja i system przeciwpożarowy

Komputery zgromadzone w bardzo rozbudowanych serwerowniach generują ogromne ilości ciepła. Aby działały wydajnie i cechowały się długą żywotnością, muszą mieć odpowiednie warunki do pracy. W efekcie klimatyzacja to obecnie absolutnie podstawowe wyposażenie takich pomieszczeń. Kontroluje ona nie tylko temperaturę, ale i wilgotność powietrza.

Dużo ciepła i mnóstwo elektroniki stwarzają oczywiście ryzyko wybuchu pożaru. Wynika to zarówno z zakresu mocy energii elektrycznej, jaką zasilane są serwery, jak i z natury i specyfiki samych półprzewodników. Z tego powodu w serwerowni musi znaleźć się również nowoczesny system PPOŻ, który zapewni bezpieczeństwo pracowników firmy.

Urządzenia do zasilania awaryjnego

Nawet chwilowy zanik napięcia w sieci energetycznej może skutkować np. utratą ważnych danych, które nie zdążyły się zapisać. Z tego powodu na wyposażeniu mniejszych serwerowni wykorzystuje się tzw. UPS-y. To urządzenia akumulatorowe, które przez krótki czas podtrzymują zasilanie. W przypadku wyjątkowo istotnych serwerów nierzadko stosuje się nawet agregaty prądotwórcze.

Okablowanie

To przede wszystkim przewody sieciowe, które muszą być certyfikowane, spełniając najwyższe standardy jakości. Ich skuteczne ekranowanie i odporność na wysokie temperatury to absolutna podstawa. Jednocześnie powinny gwarantować odpowiednią przepustowość danych.

Szafy serwerowe

Obowiązkowe wyposażenie każdej serwerowni to również tzw. szafy rackowe (RACK). Pozwalają one na bezpieczny montaż wszystkich urządzeń. Jednocześnie są tak skonstruowane, aby gwarantować bezproblemowy dostęp do sprzętu, jak i okablowania dostarczającego energii elektrycznej. W celu maksymalnego zwiększenia bezpieczeństwa i ograniczenia ryzyka związanego z funkcjonowaniem poszczególnych urządzeń szafy powinny być umieszczane w specjalnych, wentylowanych pomieszczeniach.

Akcesoria do serwerowni

Ponieważ serwery są centrum sieci komputerowej, muszą być podłączone m.in. do specjalnych przełączników KVM i mostów. Oprócz tego w serwerowniach wykorzystuje się prowadnice do omawianych wcześniej szaf. Wyposażenie obejmuje także odpowiednio zabezpieczone przedłużacze elektryczne. Prawidłowo funkcjonująca serwerownia to również system urządzeń gwarantujących kontrolę nad przepływem prądu i ciepłem, które generują serwery.

Serwerownia – kluczowy element data center

Infrastruktura sieciowa łącząca serwery i sprzęt IT stanowi także kluczowy element data center klasy korporacyjnej. Centra danych są najważniejszą częścią działalności informatycznej organizacji. Dobrze wyposażona serwerownia zapewnia bezpieczeństwo informacji.

Wyposażenie serwerowni najlepiej zamawiaj w sprawdzonym miejscu

Jak widzisz, do zaprojektowania oraz budowy takiego pomieszczenia musisz zatrudnić specjalistów. To oni powinni być odpowiedzialni np. za montaż klimatyzacji oraz skutecznego systemu przeciwpożarowego. Drobniejsze wyposażenie serwerowni możesz kupić samodzielnie, ale pamiętaj o tym, aby stawiać na oferty sprawdzonych sprzedawców. W naszym sklepie Alstor SDS znajdziesz wszystko, co będzie Ci potrzebne do prawidłowego działania serwerów. Mamy m.in. nowoczesne przełączniki, UPS-y, okablowanie i wiele więcej. Sprawdź naszą ofertę już dziś!