Firmy oferujące sprzedaż i serwis serwerów najczęściej korzystają ze specjalnych szaf typu Rack. Są to solidnie wykonane konstrukcje, w których znajduje się dedykowany sprzęt, systemy dyskowe RAID, routery, przełączniki sieciowe, TAP-y (Testowe Punkty Dostępowe), przełączniki NPB, zasilacze awaryjne czy wentylatory. Regały mieszcząc wiele urządzeń w jednym miejscu, zapewniają jednocześnie ład i porządek. Z dalszej części artykułu dowiesz się więcej na temat zalet szaf serwerowych oraz ich rodzajów. Przeczytaj koniecznie!
Podstawowe funkcje szaf serwerowych
Regał serwerowy mieści i porządkuje zasoby informatyczne firmy. Często znajduje się on w specjalnie do tego celu wyznaczonym pomieszczeniu, co zwiększa bezpieczeństwo przechowywanych danych. Korzyści z zastosowania specjalistycznych szaf jest wiele, a najważniejsze z nich to:
- stabilność – szafy to solidne konstrukcje, wykonane z wysokiej jakości materiałów, które mogą być dodatkowo wyposażone w zamykane drzwi, chroniące przed nieuprawnionym dostępem osób postronnych,
- organizacja – regały są w stanie pomieścić dużo sprzętu w jednym miejscu, co pomaga utrzymać ład w serwerowni, a także optymalizuje wykorzystanie dostępnej powierzchni,
- porządek w przewodach – istnieje możliwość poprowadzenia do szafy wielu, niepoplątanych ze sobą kabli zasilających, sieciowych lub pamięci,
- chłodzenie – regały pomagają w utrzymaniu odpowiedniej temperatury serwerów, a także mogą dodatkowo mieć wbudowane specjalnie wentylatory, które poprawiają przepływ powietrza,
- ergonomia pracy – odpowiednio uporządkowany sprzęt ułatwia wykonywanie zadań specjalistom od infrastruktury informatycznej.
Rodzaje szaf serwerowych
Kierownicy działów IT szukają niezawodnych, bezpiecznych, ale również relatywnie tanich rozwiązań. Projektując infrastrukturę techniczną, powinni oni wziąć pod uwagę produkty, które umożliwiają łatwy i szybki dostęp do zasobów przedsiębiorstwa. Dostępne na rynku szafy są przystosowane do różnych typów i rozmiarów platform serwerowych. Występują one w wersji wiszącej lub stojącej – mogą być zamykane albo otwarte.
Niezabudowane regały wyróżnia większa elastyczność oraz skalowalność systemu. Tego typu rozwiązania zwykle znajdują się w bezpiecznych serwerowniach, do których dostęp mają tylko uprawnieni pracownicy działu IT. Szafy instalacyjne można również podzielić ze względu na zastosowane zabezpieczenie, dodatkowy osprzęt, a także sposób montażu.
Wymiary szafy serwerowej
Aby określić rozmiar regału, należy najpierw ustalić, jaki dokładnie sprzęt będzie w nim przechowywany. Szafy typu Rack są przeznaczone do montażu urządzeń znajdujących się w obudowie o standardzie 19″. Głównym współczynnikiem służącym do obliczenia wielkości konstrukcji jest jednostka U, która informuje o dostępnej przestrzeni pionowej. Jest to parametr, którego rozmiar dla pojedynczego slotu wynosi 44,45 mm. Największą popularnością ze względu na gabaryty cieszą się produkty z oznaczeniem 42U, co oznacza, że pojedynczy stelaż może pomieścić maksymalnie czterdzieści dwa urządzenia.
Z kolei głębokość szafy serwerowej to odległość od przedniej do tylnej szyny Rack. Przy ustalaniu rozmiaru regału specjaliści z działu IT powinni wziąć również pod uwagę planowane połączenia przewodów i obieg powietrza.
Bezpieczne platformy serwerowe
Jeśli jesteś właścicielem firmy lub managerem działu IT i szukasz solidnej szafy serwerowej, która będzie chroniła krytyczne zasoby przedsiębiorstwa, to koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą. Mamy wieloletnie doświadczenie na rynku w dostarczaniu najlepszych rozwiązań informatycznych. Oferujemy specjalistyczne regały renomowanych producentów takich jak Eaton oraz Vertiv. Nasze produkty są dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Lekkie, ale solidne konstrukcje, znajdują zastosowanie zarówno w małych serwerowniach, jak i dużych centrach danych. Oferujemy szafy w różnych wymiarach oraz wariantach. Co ważne, nie tylko dostarczamy gotowy produkt, ale również doradzamy w wyborze i pomagamy w instalacji oraz późniejszym serwisie. Nasi konsultanci są do Twojej dyspozycji i z chęcią odpowiedzą na każde pytanie związane z wyposażeniem i funkcjonowaniem platform serwerowych!