Zasilanie gwarantowane to nieodzowny element infrastruktury krytycznej. Szpitale, fabryki a także przedsiębiorstwa i instytucje publiczne stawiają na inwestycje w budowę infrastruktury IT. Brak odpowiedniego zabezpieczenia może powodować spadki napięcia, skoki i przerwy w dostawie energii elektrycznej. W utrzymaniu długoterminowego sukcesu firmy istotne znaczenie ma zapoznanie się z działaniem technologii UPS, która zapewni dostęp do niezawodnej energii.
Jeśli jesteś odpowiedzialny za wybór rozwiązań zasilania awaryjnego, na których polega Twoja firma w przypadku awarii zasilania, pierwsze pytanie brzmi: który z trzech głównych typów (topologii) UPS wybrać – UPS z pojedynczą konwersją, z podwójną konwersją czy zasilacz zdolny do pracy w różnych trybach?
Systemy z pojedynczą konwersją
W normalnych warunkach pracy ten typ zasilacza UPS zasila urządzenia IT napięciem przemiennym z sieci. Jeśli zasilanie wejściowe odbiega od zdefiniowanych wartości granicznych, falownik w UPS zaczyna pobierać prąd z akumulatora, a wejście sieciowe zostaje odłączone, aby zapobiec zasilaniu zwrotnemu z falownika do sieci elektrycznej.
Systemy podwójnej konwersji
Urządzenia te przetwarzają energię elektryczną dwukrotnie. Najpierw prostownik wejściowy przekształca napięcie przemienne w napięcie stałe i podaje je na falownik. Rolą falownika jest przekształcenie energii elektrycznej z powrotem w napięcie przemienne, a następnie przekazanie jej do odbiorników.
Systemy zdolne do pracy w różnych trybach
Te zasilacze UPS łączą w sobie cechy technologii z pojedynczą i podwójną konwersją, zapewniając idealną równowagę między wydajnością i ochroną. W normalnych warunkach zapewniają one maksymalną sprawność, pracując w bardzo wydajnym trybie oszczędzania energii.
Nowy poradnik firmy Eaton
Eksperci Eaton przygotowali bezpłatny poradnik „Podstawy systemów UPS”, który obejmuje między innymi przegląd dostępnych typów, jak również kompleksowy przewodnik wyboru. Dobór odpowiedniego zasilacza UPS oraz akcesoriów chroniących przed problemami z zasilaniem ma kluczowe znaczenie w prawidłowym zaprojektowaniu architektury ochrony zasilania. Dobrze skonstruowane rozwiązanie ochrony zasilania, wyposażone w wysokiej jakości, wysokowydajny sprzęt, może pomóc w utrzymaniu dostępności aplikacji biznesowych, zarządzaniu kosztami zasilania i bezpieczeństwie danych.
Product manager firmy Eaton, Rafał Brzuska, powiedział: „Mając ponad 55 lat doświadczenia w projektowaniu, budowaniu, testowaniu i serwisowaniu rozwiązań zasilania gwarantowanego, które zapewniają bezpieczne funkcjonowanie firm we wszystkich sytuacjach awaryjnych, doskonale zdajemy sobie sprawę z trudności klientów w doborze odpowiedniego zasilacza UPS już na etapie projektowania. Osoby, które nie zajmują się na co dzień projektowaniem architektury zabezpieczeń elektroenergetycznych, mogą nie znać terminologii i najnowszych technologii. Nowa publikacja, którą właśnie udostępniliśmy, stanowi zwięzły, a jednocześnie wyczerpujący poradnik, który pomoże Ci spełnić potrzeby Twojej firmy.”
Poradnik jest dostępny do pobrania: tutaj