Zaznacz stronę

Niezależnie od tego, w jakim charakterze i na jakim stanowisku pracujesz, monitor jest Twoim podstawowym narzędziem pozwalającym na wykonywanie obowiązków zawodowych. Bezpośrednio wpływa zarówno na Twoją wydajność, jak i wygodę oraz ergonomię codziennych czynności, dlatego jego kupno to bardzo ważna kwestia. W takim razie, jaki dobry monitor do komputera wybrać do pracy biurowej? Zdecydować się na LCD LED czy może OLED? Na które parametry techniczne zwrócić uwagę? Podpowiadamy – sprawdź!

Czym się kierować przy wyborze monitora?

Oto najważniejsze parametry, na które warto zwracać uwagę, poszukując odpowiedniego profesjonalnego monitora (np. marki LG) do biura.

Rozmiar

Wielkość ekranu to kluczowy parametr, który powinno się uwzględnić jako jeden z pierwszych. Podaje się go w calach, a wśród najpopularniejszych rozmiarów występujących na rynku można wymienić m.in.:

  • 21,
  • 24,
  • 27.

Na który z nich się zdecydować? Odpowiedź powinna być uzależniona od specyfiki pracy i Twoich indywidualnych wymagań. Twój zawód polega na przetwarzaniu szczegółowych grafik czy materiałów wideo, programowaniu albo pisaniu tekstów? Dobry pod tym kątem monitor LCD LED czy OLED do pracy w biurze powinien być nieco większy, np. 24 albo 27 cali, a nawet 32, o ile Twoje potrzeby są mocno wygórowane. Jeśli natomiast komputer służy Ci do mniej zaawansowanych celów, np. tylko do przeglądania internetu czy komunikacji, w zupełności wystarczający będzie monitor o mniejszych rozmiarach, np. 21 cali.

Poza przeznaczeniem urządzenia i specyfiką pracy biurowej odpowiedź na pytanie, jaki monitor wybrać, zależy także od wielkości biurka i odległości ekranu od oczu. Jeżeli znajduje się on blisko, kupno dużego modelu będzie błędem. Z powodzeniem da się z niego korzystać zaś w biurze, w którym masz sporo miejsca i możesz siedzieć daleko od ekranu.

Rozdzielczość

Parametr ten określa liczbę wyświetlanych przez urządzenie pikseli w pionie i poziomie. A zatem na monitorze dysponującym rozdzielczością 1920 x 1080 punktów w płaszczyźnie pionowej pojawia się dokładnie 1920, a w poziomej – 1080. Im jest ich więcej, tym bardziej szczegółowy obraz, dlatego co do zasady jakość danego modelu rośnie wraz z liczbą pikseli na ekranie. Wśród najpopularniejszych rozdzielczości pojawiających się na rynku można wymienić:

  • 1920 x 1080,
  • 1920 x 1200,
  • 2560 x 1440,
  • 3840 x 2160.

Należy jednak pamiętać, że parametr ten ściśle wiąże się z rozmiarem – mniejsze monitory mają z reguły niższą rozdzielczość, podczas gdy duże urządzenia mogą z powodzeniem wyświetlać mnóstwo pikseli. Obecnie standardem jest Full HD, czyli 1920 x 1080 px i właśnie taką rozdzielczość niezależnie od rozmiaru sugerujemy każdemu, kto zadaje sobie pytanie, jak wybrać dobry monitor LCD LED czy OLED do pracy biurowej. Do bardziej zaawansowanych działań, np. związanych z obróbką materiałów graficznych i wideo w najwyższej jakości, niezbędny będzie jednak model o wyższej rozdzielczości, np. 4K (3840 x 2160 px).

Proporcje obrazu (format)

To kolejny parametr ściśle powiązany z wielkością, a także z rozdzielczością. Określa on proporcje, w jakich obraz jest wyświetlany w pionie i poziomie, a więc stosunek jego szerokości do wysokości. Na rynku dostępne są monitory do komputera o różnym formacie, np.:

  • 16:9,
  • 16:10,
  • 21:9,
  • 32:9.

Jeszcze kilkanaście lat temu standardem były urządzenia o prawie kwadratowych proporcjach, czyli 4:3, jednak zostały wyparte przez panoramiczne modele LCD LED i OLED 16:9, które obecnie są zdecydowanie najpopularniejsze. Możemy je polecić do pracy biurowej polegającej na przeglądaniu internetu czy wysyłaniu wiadomości e-mail. Jednak jeżeli potrzebujesz szerokiego pola roboczego, rozważ format 21:9. To świetna alternatywa dla zakupu dwóch monitorów – na jednym ekranie możesz wyświetlać nawet kilka okien, zachowując czytelność każdego z nich. W przypadku takiego ekranu warto postawić na model zakrzywiony (curved). Doskonale nadaje się m.in. do pracowania z rozbudowanymi arkuszami kalkulacyjnymi czy bazami danych.

Częstotliwość odświeżania

Ten parametr wyrażany jest w hercach (Hz) i określa liczbę klatek wyświetlanych na ekranie w ciągu sekundy. Jeżeli więc częstotliwość odświeżania matrycy wynosi 60 Hz, właśnie tyle klatek pojawia się na niej w ciągu 1 s. Im jest ona wyższa, tym płynniejszy obraz. Jakie to ma znaczenie w kontekście poszukiwania odpowiedzi na pytanie, jak wybrać dobry monitor LCD LED albo OLED do biura?

Otóż wysoka częstotliwość odświeżania jest ważna głównie dla graczy. W przypadku gamingu zazwyczaj zaleca się, aby ekran pracował z częstotliwością 100 Hz lub wyższą. Z kolei do wykonywania różnych zadań w ramach pracy biurowej, jak np. obsługa pakietu Office, wysyłanie wiadomości czy przeszukiwanie internetu, w zupełności wystarczy monitor 60 Hz.

Czas reakcji

Parametr ten wskazuje, po jakim czasie od dostarczenia sygnału wideo do monitora, zostanie on wyświetlony na ekranie. Czas reakcji, określany jako „input lag”, jest wyrażany w milisekundach (ms). Im wyższą ma wartość, tym większe opóźnienie w pojawianiu się obrazu. Jednak jeśli szukasz dobrego wyświetlacza do komputera biurowego, jego znaczenie jest znikome.

To kolejny parametr, na który zwrócić uwagę muszą głównie gracze. W dynamicznych grach długi czas reakcji, powyżej kilku milisekund, może psuć doznania z rozgrywki, a nawet ją utrudniać. Z kolei do pracy w biurze czy domu doskonale nadają się monitory z input lagiem powyżej 10 ms.

Zakres regulacji położenia ekranu

Parametry techniczne są z całą pewnością kluczowe w kontekście odpowiedzi na pytanie, jaki dobry monitor LCD LED bądź OLED wybrać do pracy biurowej. Jednak podczas poszukiwań uwzględnij także kwestię ergonomii. Zorientuj się, w jakim zakresie można regulować wysokość położenia matrycy oraz kąty nachylenia. Odpowiednie ustawienie ekranu podnosi komfort korzystania z niego, a do tego chroni przed przyjmowaniem nieprawidłowej pozycji siedzącej przy komputerze.

Matryca – rodzaj i powłoka

Poszukując odpowiedzi na pytanie, jaki dobry monitor wybrać do komputera do pracy biurowej, jednym z kluczowych aspektów, które trzeba uwzględnić, jest matryca. Niezwykle istotną rolę odgrywa jej rodzaj.

Rodzaje matryc w monitorach LCD LED

W przypadku wyświetlaczy LCD LED do komputera wyróżniamy następujące typy:

  • IPS,
  • TN,
  • VA.

Matryce IPS są uniwersalne w zastosowaniu i doskonale nadają się do wykonywania wszelkiego rodzaju czynności zawodowych, nawet najbardziej zaawansowanych obróbek dynamicznych materiałów filmowych. Zapewniają bardzo dobre odwzorowanie kolorów i szerokie kąty widzenia. Pewną niedogodnością jest ich ograniczony kontrast – obraz najlepiej wygląda w lekko zaciemnionym otoczeniu. Należy też dodać, że monitory z matrycą IPS są stosunkowo drogie. Zaleca się je do pracy biurowej z grafiką i filmami.

Znacznie taniej, ale też słabiej pod względem jakości wypadają modele z matrycą typu TN – wyraźnie gorzej radzi sobie ona z wyświetlaniem kolorów, a do tego oferuje wąskie kąty widzenia i niski kontrast. Gwarantuje natomiast bardzo dobrą częstotliwość odświeżania i krótki czas reakcji. Takie parametry można uznać za w pełni wystarczające do wykonywania podstawowych prac w biurze, więc jeśli zależy Ci na tanim monitorze do komputera, rozważ egzemplarz z matrycą TN.

Ostatni rodzaj stosowanych matryc, czyli VA, można uznać za swego rodzaju kompromis pomiędzy IPS a TN. Wysoki kontrast naturalny i neutralna szarość, a do tego dobre odwzorowanie barw powodują, że taki monitor LCD LED stanowi świetny wybór do biura. Niestety obecnie na rynku jest niewiele urządzeń tego typu, dlatego najczęściej do pracy biurowej kupowane są ekrany TN.

Czym jest matryca OLED?

Cieszące się coraz większą popularnością monitory OLED do komputerów znacząco różnią się zasadą działania od opisanych wcześniej LCD LED do pracy w biurze. W tym drugim przypadku w wyświetlaczu znajdują się ciekłe kryształy, które zależnie od napięcia na elektrodach, przepuszczają bądź blokują światło. Jednak, aby obraz można było zobaczyć, niezbędne jest jego podświetlenie, za co odpowiadają diody LED.

W przypadku wyświetlaczy OLED wyeliminowano konieczność stosowania zewnętrznego źródła światła. Wykorzystuje się w nich diody elektroluminescencyjne, wytwarzane ze związków organicznych. Dzięki nim każdy piksel emituje światło „samodzielnie” po przyłożeniu do niego napięcia elektrycznego. Brak dodatkowego podświetlenia sprawia, że monitory te są wyjątkowo cienkie.

Dobre ekrany OLED mają jednak mnóstwo innych zalet, z których najważniejsze to:

  • doskonałe odwzorowanie barw,
  • niezwykle głęboka czerń,
  • bardzo wysoki kontrast,
  • niesłychanie niski czas reakcji,
  • szerokie kąty widzenia.

Monitor LCD LED czy OLED – co wybrać?

Pozostaje nam jeszcze odpowiedzieć na pytanie, jaki monitor kupić do komputera do pracy biurowej – LCD LED czy OLED? Naszym zdaniem w większości przypadków najlepiej sprawdzi się pierwszy rodzaj. Głównym czynnikiem jest tutaj cena. Dobre modele ciekłokrystaliczne, nawet z matrycą IPS, są o wiele tańsze od swoich odpowiedników z diodami elektroluminescencyjnymi. Oczywiście ostateczna decyzja zawsze zależy od indywidualnych potrzeb. Jeśli tylko chcesz, możemy pomóc Ci w dokonaniu właściwego wyboru. We współpracy z naszą firmą dobierzesz najlepsze rozwiązania IT do pracy w biurze. Sprawdź ofertę (polecamy m.in. monitory marki LG) i przekonaj się osobiście!