
Przedsiębiorstwa SK hynix i Intel ogłosiły, że w dniu 20 października 2020 podpisały umowę, na mocy której SK hynix nabywa dział pamięci masowej NAND firmy Intel za 9 mld dolarów. Wiąże się to oczywiście z przemianą znanej wszystkim serii produktów Intel NAND SSD.
Firma Intel jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych marek na globalnym rynku IT, dlatego wydaje się, że decyzja o wykupieniu NAND Intel przez SK hynix jest dość dobrym posunięciem. Intel od wielu lat wprowadza na rynek rozwiązania idealnie trafiające w potrzeby klientów, a co ważniejsze ich rozwiązania (w porównaniu do konkurencji) są bardzo atrakcyjne cenowo. Producent zawsze silnie angażował swoje zasoby (ludzkie oraz finansowe), aby kolejna generacja mogła sprostać ciągle rosnącym wymaganiom użytkowników produktów klasy data center (enterprise). Nowe modele, które poza zmianą nazewnictwa, zawsze posiadały lepsze parametry, oferowały klientowi większą wydajność i często były także tańsze od poprzednich generacji.
Dział Intel NAND od zawsze był skupiony na rynku serwerowym. W 2006 roku firmy Intel oraz Micron zawarły porozumienie, na mocy którego oba podmioty miały wspólnie zbudować fabrykę flash, która sprosta potrzebom rozwijającego się rynku. Intel współpracował z firmą Micron przez 12 lat. Pomimo wieloletniej współpracy zdarzało się, że korporacje miały odmienne podejście do biznesu. Firma Micron sprzedawała dużo produktów „consumer grade”, a także dostarczała na rynek „surowe” NAND. Intel natomiast widział bardzo duży potencjał drzemiący w enterprise. Jednakże tworzenie oferty dla podmiotów korporacyjnych wiązało się z angażowaniem znacznie większych zasobów, które pozwalały zapewniać wyśrubowane wymagania.
„Cieszę się, że SK hynix i dział Intel NAND, który przewodził innowacjom w technologii NAND flash, od teraz wspólnie budują nową przyszłość. Wymieniając się doświadczeniami oraz technologiami, SK hynix będzie w stanie proaktywnie reagować na różne potrzeby klientów i optymalizować strukturę biznesową, opracowując innowacyjne portfolio w segmencie rynku pamięci NAND flash, które będzie porównywalne z tym, co osiągnęliśmy już w DRAM”.
„Transakcja ta pozwoli nam na nadanie wyższego priorytetu naszym inwestycjom w zróżnicowane technologie, w których możemy zapewnić sukces naszym klientom i atrakcyjne zyski akcjonariuszom”.
SK hynix szukał możliwości rozszerzenia zasięgu swojej oferty NAND. SK hynix jest drugim największym producentem NAND na świecie. Pierwsze miejsce należy do Samsunga. Co ciekawsze, Samsung w marcu bieżącego roku ogłosił otworzenie fabryki piątej generacji NAND, co kosztowało firmę 7 miliardów dolarów. Ponadto, w krótkim czasie od jej otwarcia, producent zapowiedział kolejne inwestycje na poziomie 8 miliardów USD. Ze spekulacji ekspertów można wywnioskować, że SK hynix szukając możliwości zwiększenia swojej oferty rozważał zakup Kioxia NAND (która posiada fabrykę flash w spółce z Western Digital).

Udział w globalnym rynku NAND Flash (wyliczenia w eksabajtach EB) – 2Q 2020.
Dzięki takiemu zabiegowi przedsiębiorstwo mogłoby poszerzyć swoja ofertę o dość bogate portfolio rozwiązań enterprise, bowiem Kioxia to dawna Toshiba Memory – czyli głownie dyski Kioxia SSD SAS oraz Kioxia SSD NVMe, wykorzystywane w większości serwerów A-brandowych. W pierwszym półroczu 2020 roku Intel NAND wygenerowało przychód ze sprzedaży na poziomie 2.8 miliardów dolarów, co dało ponad 13% udziału w rynku. W połączeniu z SK hynix, który posiada obecnie ponad 10%, mamy drugiego potężnego producenta NAND, z ponad 20% udziałem światowego rynku NAND. Zaraz po Samsungu, który posiada 31%. Ruch SK hynix wydaje się wiec jak najbardziej uzasadniony i zrozumiały, natomiast liczba producentów NAND skurczyła się właśnie z 7 do 6.
Firma Intel NAND postanowiła nie sprzedawać swojego projektu Intel Optane, produktu który finalnie ma zastępować DRAM w serwerach. Produkt ten jest nadal prężnie rozwijany, dzięki czemu na rynku dostępnych jest coraz więcej opcji wykorzystania Intel Optane z aplikacjami SDS.
Na chwilę obecną nie wiadomo czy w przyszłości seria dysków serwerowych Intel zachowa swoje nazewnictwo, czy też SK hynix wypuści coś zupełnie nowego. Wiemy natomiast, że przez najbliższy 1 rok do maksymalnie 2 lat nie powinno być żadnych większych zmian w portfolio gotowych produktów NAND Intel. Taka sytuacja na pewno ucieszy polskich użytkowników, ponieważ serie dysków Intel SSD (np. SSD S4510, SSD S4610, SSD P4510, SSD P4610) są w Polsce bardzo popularne i cieszą się dobrą opinią.

W Alstor SDS jesteśmy w stanie wycenić każdy dysk SSD klasy data center (serwerowy), takich producentów jak: Intel, Samsung, Micron, Western Digital, Kioxia, Seagate. Istnieje możliwość rejestracji projektów oraz uzyskania specjalnych rabatów. W celu wyceny dowolnej pojemności dysku zapraszamy do kontaktu z naszym działem handlowym. Do każdego dysku możemy zaoferować opcję pozostawienia uszkodzonego dysku SSD u klienta, w przypadku awarii czyli serwis Keep-your-SSD.
Zapytaj naszego specjalistę o rozwiązania dyskowe:
Jakub Bala
Product Manager
j.bala@stovaris.pl
tel.: +48 609 807 177