Zaznacz stronę

Niezależnie od tego, w jakiej branży funkcjonujesz – w sprzedaży detalicznej, służbie zdrowia, przemyśle wytwórczym, edukacji, branży telekomunikacyjnej czy jakiejkolwiek innej. Wykonywana przez Ciebie praca jest w coraz wyższym stopniu usprawniana przez IoT edge computing. Generalnie oznacza to, że używasz aplikacji Internetu rzeczy (IoT) lub narzędzi IoT, inaczej zwanych inteligentnymi urządzeniami, które zbierają, wysyłają i odbierają dane. Urządzenia te mogą być dowolnym elementem, począwszy od czujników zamontowanych na maszynach, poprzez smartboardy, aż po dowolny sprzęt w danym obszarze pracy, który jest podpięty do internetu lub sieci informatycznej.

Jak działa IoT i Edge Computing?

Pamiętaj, że wiele danych gromadzonych i przekazywanych przez różne urządzenia IoT musi zostać gdzieś przetworzona. W ten sposób pojawia się zagadnienie Edge Computing. Wyobraź sobie, że wszelkie dane muszą być przesyłane do głównego centrum danych firmy celem ich przetworzenia. Następnie muszą one z powrotem wrócić do urządzeń w celu ich wykorzystania. Zabrałoby to wiele czasu. Firmy i ludzie coraz bardziej opierają się na danych przekazywanych w czasie rzeczywistym i wymagają dostępu do nich w celu błyskawicznego podejmowania decyzji i wykonywania pracy. Dlatego też firmy zmuszone są do przenoszenia obliczeń i pamięci masowej bliżej klientów, współpracowników i urządzeń. Dzięki temu poprawia się komfort pracy użytkowników, a ludzie mogą natychmiast czerpać z tego, co mówią im dane. W ten sposób krawędź sieci stale wzrasta i rozbudowuje się.

Czym jest brzeg sieci (Network Edge)?

Definicja jest prosta- jest to rozproszone IT rozmieszczone w różnych instytucja publicznych, firmach, czy środowiskach domowych. Ze względu na to, że każda organizacja staje się coraz bardziej zdigitalizowana, rośnie liczba tych miejsc. Jednocześnie ich rola ulega zmianie i nabiera znaczenia. W efekcie wszystkie mniejsze ośrodki obliczeniowe zostały pogrupowane w pojedynczą kategorię lub rodzaj krytycznego obiektu. Te oto punkty nazywane są brzegowym centrum danych (edge data center). Zasadniczo, kategoria ta zawiera wszystkie miejsca, w których odbywa się proces przetwarzania danych na brzegu. Cyfrowa przemiana, którą obserwować będziemy w następnej dekadzie, w tym powstanie 5G, odbywać się będzie głównie na brzegu sieci.

Problematyczne jest to, że IoT edge computing stwarza dużo wyzwań dla firm i menedżerów centrów danych. Centra danych firmy są skonstruowane specyficznie wokół wymagań krytycznego wyposażenia i urządzeń IT. Kwestie zasilania, sterowania termicznego, zabezpieczeń i dostępu są w pełni uwzględniane jeszcze na poziomie projektowania.

Weź pod uwagę to, że niemal wcale nie ma to miejsca w przypadku lokalizacji IoT edge computing. Firmy stosują raczej dowolną przestrzeń, którą mają do dyspozycji, aby mogła służyć jako ich krawędź sieci. Może być to niewykorzystane biuro, pomieszczenie na zapleczu, a nawet szafa magazynowa. Naturalnie, przestrzenie te nie są przystosowane do zaspokojenia potrzeb związanych z zasilaniem i chłodzeniem serwerów oraz innego sprzętu IT. Pamiętaj, że powyższe zabezpieczenia są niezbędne do przetwarzania danych i zapewnienia firmom możliwości rzetelnego i bezpiecznego spełnienia wysokich wymagań cyfrowych. Z tego powodu przedsiębiorstwa poszukują infrastruktury IT skonstruowanej specjalnie z myślą o IoT edge computing.

Istotne uwarunkowania infrastruktury dla IoT i Edge Computing

Podejmowanie prawidłowych decyzji dotyczących fizycznej infrastruktury IT jest kluczowe dla centrów danych typu edge. Zwłaszcza, że wiele wdrożeń znajduje się w miejscach, w których konieczne jest dodatkowe wsparcie i ochrona. Aby miejsce IoT edge computing pełniło swoją funkcję, musi ono zapewnić przestrzeń do magazynowania sprzętu IT. Najczęściej w postaci szafy sieciowej lub obudowy. Takie miejsca powinny być również zaopatrzone w system zasilania i dystrybucji energii, który zapewni zapasowe źródło zasilania dla sprzętu. W głównej mierze dlatego, że często występują awarie lub zakłócenia w dostawie energii elektrycznej. Nie mniej ważne są rozwiązania chłodzące, które zapewniają właściwą temperaturę pracy dla wszystkich wrażliwych urządzeń IT. Wiele lokalizacji, w których działają urządzenia brzegowe, nie dysponuje dedykowanym personelem IT na miejscu. Dlatego też firmy powinny przemyśleć, w jaki sposób umożliwić swoim zespołom IT zdalny dostęp do sprzętu i wgląd w brzegowe środowisko IT. Oprócz fizycznego sprzętu,, firmy potrzebują także właściwego oprogramowania do zarządzania infrastrukturą przetwarzania brzegowego. Oczywiście nie wolno zapominać o zabezpieczeniach – zarówno cybernetycznych, jak i fizycznych.

Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że większość organizacji ma do rozważenia o wiele więcej niż tylko jedną lokalizację IoT edge computing. W istocie, cały punkt IoT edge computing polega na umieszczeniu mocy obliczeniowej bliżej firmowych urządzeń IoT. Naturalnie skutkuje to wieloma rozsianymi punktami brzegowymi. Jak możesz prawdopodobnie domyśleć się, żadne z dwóch lokalizacji brzegowych nie są całkowicie identyczne.

Zalety zintegrowanych rozwiązań

Zasadniczo, lokalizacje brzegowe dzielą kluczowe cechy. Pomagają one w ustaleniu parametrów dla ważnych decyzji dotyczących wyboru sprzętu i architektury. Dzięki temu dostawcy rozwiązań infrastruktury IT mogą oferować zintegrowane i prefabrykowane rozwiązania.

Możliwości te to między innymi prefabrykowane szafy, rzędy, korytarze i modułowe centra danych. Dzięki nim możesz ujednolicić projekt i systemy w wielu lokalizacjach brzegowych. Jednocześnie skracasz czas i zmniejszasz koszty wdrożenia, obsługi i powielania. Rozwiązania, które są budowane z myślą o wdrożeniach brzegowych, często scalają przestrzeń stelażową, zasilanie, chłodzenie i monitorowanie w ramach jednego zestawu. Zwykle są one oferowane w licznych konfiguracjach, rozmiarach i pojemnościach z odpowiednią ilością opcji. Wszystko to aby dać Ci swobodę w spełnianiu konkretnych potrzeb. Mimo to radykalnie upraszczają proces doboru infrastruktury. Pewne elementy rozwiązań mogą być dostarczone w ciągu kilku dni i zainstalowane w ciągu kilku godzin. Może być to zwykła sprawa typu ” plug and play”, aby osiągnąć szereg korzyści płynących z IoT edge computing, gdziekolwiek i gdziekolwiek Twoja sieć jest rozbudowywana.

Rozwiązania IoT Edge Computing dostępne w Vertiv

Jako Architects of Continuity™, Vertiv oferuje bogate portfolio rozwiązań z zakresu inteligentnej infrastruktury. Firma gwarantuje również oprogramowanie i usługi, które stanowią odpowiedź na trudności związane z niezawodnością, skalowalnością i zarządzaniem. Przykładem jest system mikrocentrów danych Vertiv™ VRC-S, gotowy do pracy w warunkach brzegowych. Vertiv™ VRC-S jest w całości montowany w zakładach produkcyjnych i jest zaprojektowany z myślą o rozwiązaniach brzegowych IT. Posiada zintegrowaną rozdzielność zasilania, chłodzenie o mocy do 3,5 kW oraz funkcję inteligentnego monitorowania na szczeblu gniazda. Wszystko to w ramach rozwiązania typu plug-and-play z opcją integracji zasilacza bezprzerwowego (UPS).

Z myślą o dostosowaniu do rozmaitych przestrzeni i warunków środowiskowych dane rozwiązanie jest dostępne w różnych konfiguracjach. Do wyboru są 24 standardowe modele, cztery różne rozmiary szaf oraz różne sposoby chłodzenia, między innymi split lub self-contained. Wszystkie komponenty można zdalnie monitorować i sterować z jednego adresu IP i są one chronione trzyletnią gwarancją na kompletny system. Od momentu zaprojektowania i instalacji do bieżącej eksploatacji, Vertiv™ VRC-S umożliwia firmom pewne spełnienie wymagań w zakresie IoT i edge computing oszczędzając przy tym czas i pieniądze.