Zaznacz stronę

Jak wybrać komponenty serwerowe? Na co zwrócić uwagę?

Obecnie prowadzenie działalności gospodarczej jest ściśle powiązane z systemami informatycznymi. Służą m.in. do gromadzenia i przetwarzania danych, obsługi klientów czy zarządzania różnymi obszarami przedsiębiorstwa. Sercem każdej infrastruktury IT jest wyspecjalizowany komputer. Tworzy zasoby serwerowe, które dziś często są wirtualizowane i dostarczane w formie usługi, co daje dostęp do nich z każdego miejsca na świecie. Jednak wielu przedsiębiorców woli inwestować we własny sprzęt. Ty też masz taki plan? Z tego artykułu dowiesz się, czym jest serwer komputerowy i jakie są jego rodzaje. Oprócz tego specjaliści z firmy Stovaris opisują tworzące go komponenty, takie jak dysk, procesor czy obudowa. Sprawdź, za co odpowiadają i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze!

Serwer komputerowy – co kryje się pod tym pojęciem?

Zgodnie z definicją serwer komputerowy to wyspecjalizowane urządzenie zapewniające dostęp do różnych usług informatycznych. Stanowi źródło zasobów serwerowych, które można wykorzystywać m.in. w celu:

  • przechowywania, udostępniania i przetwarzania danych,

  • zarządzania sprzętem drukującym,

  • utrzymywania stron internetowych,

  • obsługi poczty elektronicznej.

Odpowiadając na pytanie, czym jest serwer, należy jeszcze dodać, że jego funkcję może pełnić każdy komputer PC. Związane z nim usługi da się włączać poprzez oprogramowanie.

Serwer na komputerze PC – czy sprawdza się w firmie?

Możliwość uruchomienia serwera na stacjonarnym PC-cie jest bardzo rzadko wykorzystywana w firmach. Wynika to głównie z faktu, że komputer osobisty:

  • zazwyczaj dysponuje niewystarczającą mocą obliczeniową i ilością miejsca na dane, nawet gdy jest to wysokiej klasy sprzęt komputerowy,

  • musi działać przez wszystkie dni w roku, 24 godziny na dobę – jest nieprzystosowany do takiej eksploatacji, co zwiększa ryzyko awarii i kosztownej, czasowej utraty dostępu do usług informatycznych,

  • w porównaniu do urządzeń serwerowych ma w obudowie komponenty (dyski, moduły pamięci RAM oraz procesor) zużywające więcej energii, co przyczynia się do wysokich kosztów jego eksploatacji.

Modele komunikacji z serwerem

Przy okazji opisywania tego, czym serwery, warto wspomnieć jeszcze o dwóch modelach ich działania pod kątem komunikacji. Pierwszy z nich, powszechnie wykorzystywany w firmach, określany jest mianem architektury hierarchicznej. Mamy w nim jedno urządzenie serwerowe (nadrzędne) i podłączonych do niego klientów, np. komputery PC. Indywidualnie przesyłają zapytania do jednostki centralnej, która przetwarza je i przekazuje odpowiedzi wyłącznie do nadawcy.

Przeciwieństwem jest model P2P (peer-to-peer). W jego przypadku wszystkie urządzenia są sobie równe – każde z nich jest serwerem i może komunikować się z pozostałymi. Architektura ta ma zastosowanie głównie przy tworzeniu sieci nastawionych tylko na wymianę danych.

Z jakich komponentów składa się serwer komputerowy?

Opis wyposażenia serwerów komputerowych, a więc znajdujących się w nich komponentów, należy zacząć od analizy ich budowy. W najprostszej formie przypominają stacjonarne PC-ty, gdyż są wyposażone w obudowy serwerowe typu tower. Wewnątrz znajduje się:

  • mocny zasilacz najczęściej z certyfikatem 80 PLUS

  • serwerowa płyta główna wraz z procesorem serii Intel Xeon lub AMD Epyc,

  • dyski twarde HDD i SSD

  • moduły pamięci RAM z kontrolą parzystości ECC

Główne zalety tego sprzętu to przystępna cena zakupu i niskie koszty eksploatacji. Należy jednak pamiętać o tym, że ma on mocno ograniczone zasoby. Wykorzystuje się go głównie w małych firmach do realizacji prostych zadań – pełni np. funkcję serwera druku czy aplikacji biurowych.

Dużo bardziej zaawansowaną wersją tych urządzeń są konstrukcje typu Rack. W ich przypadku zamiast klasycznej obudowy stosuje się specjalne szafy na komponenty serwerowe. Znajdują się w nich uchwyty o standaryzowanych rozmiarach do zamocowania m.in. dysków, przełączników (switch), kontrolerów RAID czy kart FC. Warto podkreślić, że sprzęt tego typu pozbawiony jest urządzeń peryferyjnych, a więc np. monitora, myszki czy klawiatury.

Takie serwery komputerowe są bardzo wydajne i mają praktycznie nieograniczone możliwości rozbudowy. Choć są sprzedawane w gotowych zestawach, zwykle bardziej opłaca się kupowanie poszczególnych komponentów do ich zbudowania.

Czym charakteryzują się komponenty serwerowe?

Do podstawowych elementów tworzących serwer komputerowy typu Rack zaliczane są:

Choć podobne komponenty znajdują się w komputerach PC, ich serwerowe odpowiedniki zużywają mniej energii. Do tego zostały przystosowane do całodobowej pracy, co zmniejsza ich podatność na usterki.

Na szczególną uwagę zasługują procesory. Od swoich PC-towych odpowiedników wyróżniają się wyższą mocą obliczeniową. Mają nawet po kilkanaście rdzeni i wykorzystują technologię wielowątkowości, co sprawia, że są w stanie wykonywać miliony operacji na sekundę. Jednak z racji takiej budowy generują dużo więcej ciepła, więc wymagają stosowania niezwykle wydajnych układów chłodzenia. W serwerach używamy procesorów Intel-a z serii Xeon lub AMD z serii Epyc.

Czym kierować się przy zakupie komponentów serwerowych?

Niezależnie od tego, czy planujesz budowę serwera w obudowie typu tower, czy w wersji Rack, powinieneś dobrze przemyśleć wybór jego komponentów. Należy je dobrać pod kątem zadań, do których sprzęt będzie wykorzystywany. Znając jego zastosowanie, łatwiej określisz takie parametry jak:

  • pojemność i technologie dysków twardych,

  • ilość i typ pamięci operacyjnej RAM,

  • potrzebną moc obliczeniowa procesora.

Istotne są także kwestie bezpieczeństwa. Urządzenie serwerowe powinno mieć dostęp do zasilania awaryjnego UPS firmy Eaton oraz zdalnego zarządzania sprzętowego np. poprzez KVM Vertiv lub konsolę szeregową Opengear. Możemy wykorzystać też zdalne zarządzanie poprzez oprogramowanie w tym celu wykorzystujemy zdalny dostęp. Warto też zainwestować w rozwiązania minimalizujące ryzyko utraty danych w wyniku np. awarii któregoś z komputerowych nośników pamięci masowej, w tym przypadku świetnie się sprawdzi oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych Arcserve.

Zbuduj serwer komputerowy do firmy z pomocą specjalistów!

Pamiętaj, że sama wiedza na temat tego, czym jest serwer i jakie ma zastosowanie w przedsiębiorstwie to za mało, aby móc zbudować go we własnym zakresie. Prawidłowy dobór jego komponentów wymaga wzięcia pod uwagę wielu różnych czynników. Z tego powodu powinieneś zostawić to w rękach specjalistów – skontaktuj się z doradcami naszej firmy Stovaris. Zapewniamy wsparcie techniczne i zajmujemy się sprzedażą takich urządzeń. Kupisz u nas dyski serwerowe, kontrolery, obudowy i wiele innych podzespołów komputerowych od najlepszych producentów. Poznaj całą ofertę!