Zaznacz stronę
Formularz kontaktowy
Jeśli interesuje Cię nasza oferta, skorzystaj z formularza i zadaj pytanie naszemu specjaliście.

DevOps i OOB: Opengear pierwszy na rynku

Opengear ADV 06.2021-2

Proponowane przez Opengear rozwiązanie do zarządzania typu Out-of-band, oprócz zdalnej konfiguracji urządzeń sieciowych, umożliwia zautomatyzowanie procesów administracyjnych w sieci centrali i zdalnych lokalizacji. Producent jako pierwszy oferuje rozwiązania DevOps, działające w tym trybie.

Ten sposób działania umożliwia zdalny dostęp do sprzętu, niezależny od infrastruktury lokalnej i połączenia z internetem. Z urządzeniami OOB połączyć się można za pomocą portów serwisowych lub alternatywnych metod takich, jak np. modem komórkowy. Out-of-band management firmy Opengear powoduje, że diagnoza usterek i ich i naprawa jest możliwa zdalnie.

„Ze względu na fakt, że sposób ten ułatwia wyłącznie prowadzenie ręcznych prac przez administratora, Opengear – lider rynku rozwiązań typu OOB – postanowił rozszerzyć ich funkcjonalność, w wyniku czego powstały pierwsze w branży serwery konsoli zapewniające zdalne zarządzanie sieciami w modelu NetOps. Urządzenia z rodziny OM (Operations Manager) wyposażone są w procesory x86, co wykorzystano do zapewnienia obsługi tradycyjnych kontenerów Docker i środowiska Python. Oprócz standardowych funkcji Smart OOB, sprzęt ten zapewnia automatyczne wykrywanie portów i obsługę sieci VLAN. Tak zbudowana infrastruktura zarządzana jest z wykorzystaniem oprogramowania Lighthouse.

W ofercie Opengear znajdują się dwie serie serwerów konsoli NetOps. Niewielkie urządzenia z rodziny OM1200 zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o bezpiecznych wdrożeniach na brzegu sieci. Składa się na nią 8 modeli wyposażonych w od 4 do 8 portów szeregowych oraz od 4 do 8 portów Ethernet, 2 porty USB 2.0 do zarządzania konsolą urządzeń i 2 porty USB 3.0 do przechowywania danych. Zainstalowany jest także moduł dostępu komórkowego LTE-A Pro oraz 16 GB wewnętrznej pamięci flash do przechowywania plików konfiguracyjnych i oprogramowania.”

CRN

Seria OM2200 stworzona została z myślą o zaawansowanych infrastrukturach sieciowych, np. centrach danych.  Szesnasto-, trzydziestodwu- i czterdziestoośmioportowe konfiguracje opcjonalnie wyposażyć można w moduł LTE-A Pro. Dodatkowo, posiadają one 8x USB 2.0 i 2x USB 3.0. Te pierwsze służą do zarządzania konsolą, drugie zaś do przechowywania danych. Ilość wewnętrznej pamięci flash urządzeń wynosi 64GB.

Bez względu na formę infrastruktury lokalnej sieci w firmie oraz sposób jej połączenia z internetem, tryb out-of-band management pozwala na sprawny nadzór i bieżącą kontrolę nad sprzętem IT w dowolnym momencie.

Latarnia dla sieci

Oprogramowanie Lighthouse umożliwia bezpieczny i zdalny dostęp do sprzętu sieciowego, za pośrednictwem serwera konsoli. Dostęp ten nie jest zależny od sposobu podłączenia urządzeń do sieci.

„Lighthouse może uruchamiać kontenery Docker bezpośrednio na serwerach konsoli NetOps i zarządzać nimi w każdej zdalnej lokalizacji, co zapewnia dostęp do dodatkowych funkcji i ułatwia automatyzację operacji w sieci. Narzędzie to bardzo dobrze sprawdza się także w przedsiębiorstwach o rozproszonej strukturze, w których funkcjonuje zarówno w centrum danych, jak i oddziałach – w takiej sytuacji gwarantuje dostęp do infrastruktury sieciowej, niezależny od podstawowych metod za pośrednictwem sieci produkcyjnej.

Pełne bezpieczeństwo połączeń zapewnione jest dzięki uwierzytelnianiu z wykorzystaniem protokołów TACACS, Radius oraz LDAP. Istnieje też możliwość ścisłej kontroli uprawnień dla każdej operacji, od logowania po rejestrowanie zdarzeń. Oprogramowanie to dostępne jest w modelu subskrypcyjnym, dzięki czemu łatwo jest dodawać węzły i rozliczać się za nie. Lighthouse może być hostowany na wybranym hiperwizorze lokalnie albo na platformie Azure lub AWS.”

CRN

Opengear Lighthouse Enterprise Edition posiada dodatkowo funckję balansowania ładunku sieciowego i redundancji połączeń w razie, gdyby w którejś z lokalizacji wystąpił problem. Z tą wersją oprogramowania, przyłączone do sieci urządzenia w odległych lokalizacjach skonfigurują się automatycznie.

 

Urządzenia Opengear oraz oprogramowanie Lighthouse są dostępne w ofercie Stovaris, autoryzowanego dystrybutora tej marki w Polsce. Firma, wspólnie z producentem, zapewnia możliwość zorganizowania dostosowanej do potrzeb danego klienta prezentacji rozwiązań.