Zaznacz stronę
Formularz kontaktowy
Jeśli interesuje Cię nasza oferta, skorzystaj z formularza i zadaj pytanie naszemu specjaliście.

LoRaWAN (transmisja IoT)

LoRa (Long Range) to jeden z efektywnych systemów komunikacji bezprzewodowej, o sporym zasięgu i obniżonym poborze mocy, który może przesyłać małe ilości danych na duże odległości. Te dwie najważniejsze cechy sprawiają, że jest to atrakcyjne rozwiązanie do stosowania w urządzeniach IoT.

LoRaWAN – co to jest?

LoRaWAN (Long Range Wide Area Network) to protokół, który powstał na bazie modulacji systemu LoRa opracowanej przez firmę Semtech Corporation (właściciela firmy Sierra Wireless producenta prywatnych sieci 5G). Jest to warstwa oprogramowania, która określa, w jaki sposób urządzenia korzystają ze sprzętu, to znaczy kiedy przesyłają dane i w jakim formacie.

Cechy LoRaWAN

Najważniejsze cechy LoRaWAN to daleki zasięg w komunikacji i stosunkowo niski pobór mocy. Właściwości te sprawiają, że systemy LoRaWAN to idealne rozwiązania dla przemysłowych aplikacji IoT. Ponadto pozwalają pokonać wiele nowych wyzwań, które występują na obszarach wiejskich i miejskich, związanych np. z zanieczyszczenie środowiska, ociepleniem klimatu czy z występującymi klęskami żywiołowymi.

Kolejną ważną cechą technologii LoRaWAN jest jej otwartość. Użytkownik ma wiele możliwości wyboru, w jaki sposób chce wdrożyć ten system w swojej infrastrukturze, sieć może zostać całkowicie w posiadaniu klienta, co pozwoli na brak generowania kosztów stałych i najwyższy poziom bezpieczeństwa, jednak klient będzie obarczony serwisowaniem urządzeń samodzielnie. Można taką sieć również zbudować w modelu subskrypcyjnym, z wykorzystaniem narzędzi konkretnego producenta lub dedykowanego rozwiązania jednej z firm wdrożeniowych.

Możliwości są praktycznie nieograniczone, a nasi specjaliści są gotowi podpowiedzieć, jakie rozwiązanie najlepiej nadaje się do każdego przypadku.  

Zastosowanie systemów LoRaWAN

Ze względu na swoją prostotę, LoRaWAN jest szeroko stosowany w transporcie, rolnictwie i  produkcji. Jest to najlepsze rozwiązanie dla przemysłowych aplikacji, które przesyłają małe ilości danych z niewielką prędkością. Dane mogą być przesyłane na dużo większą odległość, niż w przypadku innych technologii bezprzewodowych, takich jak Wi-Fi czy Bluetooth. Dzięki temu urządzenia wykorzystujące LoRaWAN idealnie nadają się do przesyłania danych z czujników, w trybach niskiego poboru mocy.

Technologia LoRaWAN i wykorzystujące ją systemy są odpowiednie dla zastosowań, które wymagają monitorowania parametrów działania, za pomocą różnych specjalizowanych czujników. Zastosowania obejmują szerokie spektrum m.in. opiekę zdrowotną, inteligentne miasta, transport i logistykę. W ofercie Stovaris znajdują się rozwiązania dedykowane konkretnym zastosowaniom, w których technologia LoRaWAN sprawdza się najlepiej. Zwłaszcza, jeśli wymagają one umieszczenia czujników w odległych pomieszczeniach, halach czy obiektach.

Architektura sieci LoRaWAN

Sieć LoRaWAN składa się z kilku elementów:

  • Urządzenia końcowe – Czujniki IoT są niezbędnym narzędziem dla organizacji. Mogą dostarczyć Ci informacji, które wcześniej były niedostępne. Dzięki czujnikom IoT można monitorować, katalogować i optymalizować wiele elementów i cech środowiskowych w celu uzyskania najlepszej możliwej wydajności biznesowej.
  • Bramki – Urządzenia odpowiadające za zbieranie danych z czujników i innych urządzeń końcowych. To dzięki nim sygnał LoRaWAN jest propagowany i najczęściej od sposobu ich instalacji i jakości urządzeń zależy jakość i zasięg zbudowanej sieci LoRaWAN. 
  • Network Serwer – Serwer zapewnia sterowanie ruchem łącza w dół w oparciu o informacje RF i zapewnia interfejs łącza w górę do warstwy aplikacji sieci, zapewniając użytkownikom wgląd w ich dane i umożliwiając im podejmowanie odpowiednich decyzji. Serwer zapewnia skalowalność, bezpieczeństwo i niezawodny routing danych. Może być postawiony w chmurze lub na infrastrukturze klienta lub nawet być wbudowany w samą bramkę LoRaWAN.
  • Aplikacja – aplikacje pozwalają uporządkować w jednym miejscu wszystkie urządzenia IoT, które posiada użytkownik. Większość naszych aplikacji oferuje możliwość dodawania różnych rodzajów technologii IoT i filtrowania ich według celu, kategorii lub przypadku użycia. Pomogą ustawić logikę dla urządzeń IoT i zaprogramować inteligentne alarmy. 

Ile potrzeba bramek LoRaWAN do budowy sieci?

Określenie liczby bram zależy od takich czynników, jak wymagania dotyczące zasięgu, gęstość urządzeń i warunki środowiskowe. Przeprowadzenie badania terenu i uwzględnienie takich czynników, jak topografia, budynki i przeszkody, pomaga w zaplanowaniu rozmieszczenia bramy.

Dostępne są narzędzia do planowania sieci LoRaWAN umożliwiające symulację zasięgu i oszacowanie liczby potrzebnych bramek w oparciu o specyficzne wymagania projektu.

Ile czujników można połączyć do jednej bramki LoRaWAN?

Na liczbę urządzeń, które można podłączyć do bramy LoRaWAN, wpływają takie czynniki, jak architektura sieci, szybkość transmisji danych i gęstość urządzeń.

Zazwyczaj pojedyncza brama może obsługiwać tysiące, a nawet dziesiątki tysięcy urządzeń, ale dokładna pojemność zależy od konkretnego scenariusza wdrożenia. Właściwe planowanie sieci, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak cykl pracy i szybkość transmisji danych, ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia optymalnej łączności urządzeń.

Zestawy startowe LoRaWAN

Technologie LoRaWAN (LPWAN) są dość złożone i mogą stanowić wyzwanie dla klientów którzy nigdy nie dokonywali wdrożeń tego typu rozwiązań. Przy instalacji należy nie tylko skonfigurować bezpieczne i niezawodne sieciowe połączenie bezprzewodowe routerów i bramek przemysłowych urządzenia końcowego, ale także połączyć je z czujnikami oraz udostępnić całość jako część naszej sieci. Aby uzyskać kompleksowe rozwiązanie należy też dokonać połączenia rozwiązania przez sieci informatyczne z posiadaną platformą IoT lokalnie lub w chmurze.

Stovaris chcąc uprościć budowę kompleksowego rozwiązania IoT, IoMT i IIoT w sieci LoRaWAN oferuje specjalne zestawy startowe LoRaWAN Box pod marką Vispena. W ramach naszych zestawów proponujemy następujące produkty:

Dzięki tym zestawom startowym inżynierzy/wdrożeniowcy, mogą szybko zapoznać się z poszczególnymi elementami zestawu oraz etapami procesu wdrożenia, przy okazji mając pewność, że można szybko zrealizować instalację. W rezultacie osoba niebędąca ekspertem może szybko stworzyć kompletne działające rozwiązanie LoRaWAN do Internetu rzeczy.

Dla bardziej wymagających klientów Stovaris oferuje pomoc w przygotowaniu projektu rozwiązania pod tzw. klucz. Nasi specjaliści są do Państwa dyspozycji i chętnie pomogą we wstępnej ocenie projektu. Naszym partnerom, którzy projektują już sieci z czujnikami w standardzie Internetu rzeczy (IoT/IIoT) oferujemy skorzystanie z protokołu LoRaWAN, który pozwala na dostęp do nielicencjonowanych częstotliwości radiowych, przy zasięgu do 15 kilometrów, niskie zużycie energii z zastosowaniem baterii, bezpieczeństwo transmisji i skalowalność oraz niezawodną łączność.

Ta grupa produktów opiera się na rozwiązaniach firm:

Actility | Advantech | Digi | Milesight | OpengearPaessler | Semtech | TEKTELIC

Osoba kontaktowa:

Przemysław Prochera

Business Development Manager
tel. +48 668 157 173
p.prochera@stovaris.pl

Hubert Jaworski

Product Manager
IoT & Industry 4.0 Solutions
tel. +48 609 104 305
h.jaworski@stovaris.pl