Zaznacz stronę
Formularz kontaktowy
Jeśli interesuje Cię nasza oferta, skorzystaj z formularza i zadaj pytanie naszemu specjaliście.

Potęga taśmy LTO-8

Wiele się zmieniło, odkąd kompaktowa kaseta miała pojemność danych równą 660 kilobajtów na stronę 90-minutowej taśmy. Taśmy kasetowe były wykonane z folii z tworzywa sztucznego typu poliester z powłoką magnetyczną.

Dziś doczekaliśmy się połączenia trzech głównych elementów: technologii nanocubic, lepszej prędkości transferu, większej pojemności. Obecnie mamy już ósmą generację taśm LTO, które cechują się m.in. znacznie lepszą stabilnością nagrywania.

Najnowsza generacja kaset Ultrium 8 pozwala na tworzenie kopii zapasowych i archiwizację dużych ilości danych. Taśmy Ultrium 8 odznaczają się wysoką transmisją danych o prędkości 900 MB/s i 360 MB/s, a także mogą pomieścić 30 TB i 12 TB danych (odpowiednio dla skompresowanych i nieskompresowanych plików).

Z uwagi na popularność i łatwość nabycia nośników LTO-8, są one coraz częściej wdrażane.

Klienci którzy wykorzystują rozwiązania HPC i wcześniej stosowali LTO-6 do swoich archiwów, doceniają przejście na LTO-8. Wskazują oni główną i najważniejszą z ich punktu widzenia korzyść – ogromny przeskok w zakresie dostępnej pojemności. Z około 7000 miejsc w bibliotece, w pełni załadowanych mediami LTO-6 o pojemności 2,5 TB każdy, daje całkowitą natywną pojemność 17,5 PB. Migracja do napędów i taśm LTO-8 przy 12,0 TB pojemności daje aż  84 PB, czyli prawie 5-krotnie więcej. To dużo miejsca do skalowania w razie potrzeby. Dużą poprawę uzyskujemy również w wydajności. Napędy LTO-6 mają prędkość transferu 160 MB na sekundę, a LTO-8 aż 360 MB na sekundę. Oznacza to, że potrzeba mniejszej liczby napędów do osiągnięcia tych samych parametrów wydajnościowych. W rezultacie TCO uzyskuje także znaczny wzrost, ponieważ potrzebujemy mniej napędów i mniej taśm.

Niezawodność to kolejna wartość współczesnej taśmy LTO, która została potwierdzona w wielu projektach migracyjnych wykonanych przez niektóre bardzo znane centra HPC. Podczas migracji dane są odzyskiwane z taśm starszego typu, a następnie przepisywane do ich najnowszej generacji. Po procesie weryfikacji sumy kontrolnej słyszymy, że w procesie migracji wystąpiło niewiele błędów odczytu lub utraty danych, albo nie ma ich wcale.

Koszty

Obecnie jednym z głównych wyzwań dla specjalistów IT jest oszacowanie posiadania pamięci masowej na różnych platformach. Specjaliści IT muszą podejmować strategiczne decyzje dotyczące długoterminowego przechowywania i potrzebują najdokładniejszych danych, aby móc podjąć optymalne decyzje.

Bezpłatne narzędzie online, opracowane przez eksperta ds. Ekonomiki pamięci masowej z Brad Johns Consulting i sponsorowane przez firmę Fujifilm, oblicza 5- i 10-letnie scenariusze całkowitego

kosztu posiadania, przy użyciu bibliotek pamięci taśmowej, pamięci dyskowej i chmurowej. Dane o kosztach pochodzą z publicznie dostępnych źródeł.

Wyniki analizy mogą zmienić strategię backupu.

Ile można zaoszczędzić, używając taśmy do przechowywania kopii zapasowych/archiwalnych w przedsiębiorstwie?

Rys. 1. Przykładowa kalkulacja obniżenia kosztów dzięki stosowaniu taśm LTO-8

Fujifilm jest wiodącym na świecie producentem taśm LTO, posiada ponad 60% udział w produkcji dla wszystkich generacji LTO. Taśmy Fujifilm LTO są certyfikowane i aprobowane do wszystkich napędów taśm LTO.

Chcesz wiedzieć więcej?