Open Networking z serią QuantaMesh BMS i oprogramowaniem QNOS
QCT jest jednym z najpopularniejszych producentów przełączników sieciowych tzw. Bare Metal Switch dla Open Networking-u. W naszej ofercie posiadamy pełne portfolio dostawcy, ale w tym rozwiązaniu chcielibyśmy opisać jeden z najpopularniejszych modeli producenta, czyli T3048 z serii 3000 QuantaMesh BMS.
Seria ta zawiera najwyższej klasy, najwydajniejsze przełączniki, przy głównej przepustowości 10G dla centrów danych w chmurze. W ramach serii 3000 można korzystać z rozwiązań z portami SFP (w modelach T3048LY7, T3048LY8) lub z portami Base-T (w modelu T3048LY9). Produkty QuantaMesh oferują wyższą wydajność od konkurencji, większą dostępność i lepszą obsługę serwisową w celu spełnienia wszelkich wymagań środowiska instalacyjnego w centrum danych.
Flagowym switch-em QuantaMesh z portami SFP+ jest T3048-LY8. Ten przełącznik Ethernet cechuje się wysoką wydajnością i niskim opóźnieniem. Wyposażony jest w 48 portów 1 / 10Gbe SFP + oraz w 4 porty 40SFbE QSFP+, całość mieści się w kompaktowej obudowie RACK 1U. Cztery porty 40GbE zapewniają przepustowość łącza z prędkością do 160 Gb/s. Każdy port 40 Gigabit Ethernet może być niezależnie skonfigurowany, jako 40GbE lub 4 x 10GbE dla łącznie 64 portów 10GbE. Przełącznik w wersji z portami Base-T model: T3048LY9 obsługuje 48 portów 100/1000/10GBase-T i 6 portów 40G QSFP +. Dzięki zastosowaniu układów scalonych nowej generacji, T3048-LY9 jest bardzo wydajnym przełącznikiem Ethernet, o wysokiej gęstości i przystępnej cenie. Ponadto konstrukcja procesora zapewnia możliwość wyboru oprogramowania zewnętrznych dostawców.
Przełączniki z serii QuantaMesh BMS współpracują w pełnym zakresie z rozwiązaniami TAP oraz NPB (Network Packet Broker), takich firm jak: Cubro, Garland Technology, Apcon i ProfiTAP. W oparciu o wymienione rozwiązania można zbudować profesjonalną, zarządzalną infrastrukturę sieciową dla Data Center. Jedną z głównych zalet przełączników Bare Metal Switch jest niezależność od sieciowego systemu operacyjnego. Dzięki fabrycznie załadowanemu środowisku ONIE (ang. Open Network Installation Environment), przełącznik zapewnia elastyczność i umożliwia zainstalowanie sieciowego systemu operacyjnego typu: Open Network Linux (ONL), Quanta QNOS, Cumulus Linux. Takie rozwiązanie zapewnia szybszą reakcję na zmieniające się wymagania biznesowe.
Quanta do swoich przełączników proponuje sieciowy system operacyjny QNOS. Jest to bardzo nowoczesna platforma dla centrów danych i systemów w chmurze. Oprogramowanie oparte jest na ICOS Broadcom, platformie dla tradycyjnych funkcji L2 / L3 oraz aplikacji sieciowych zdefiniowanych programowo (SDN). Przeniesiony z ICOS kod to sprawdzony system protokołów, który może działać na kilku płaszczyznach sterowania procesami. Oprogramowanie wspiera działanie operacyjne i elastyczne rozlokowanie wydajności.
System daje nam podstawowe funkcjonalności współczesnych sieci centralnych, takie jak automatyzacja sieci, wirtualizacja, wysoka dostępność i SDN. QNOS zapewnia kompleksowy zestaw funkcji dla wszystkich rodzajów aplikacji. Automatyzacja działań pozwala na szybkie przetwarzanie danych w chmurze (tzw. cloud computing) oraz na obliczenia równoległe, dużych zbiorów danych. Zapotrzebowanie na profesjonalne urządzenia sieciowe w centrum danych rośnie wykładniczo, co sprawia, że automatyzacja sieci ma kluczowe znaczenie. System opracowany przez QTC obsługuje automatyczną instalację, RESFful, Ansible oraz PSME (Pooled System Management Engine). Ułatwia również łatwe wdrażanie, w celu zbudowania centrum danych z infrastrukturą, jako usługą (IaaS). Wirtualizacja sieci w QNOS oferuje funkcje VxLAN dla platformy sprzętowej. System nie ogranicza się jedynie do sieci VLAN 4K. VxLAN umożliwia skalowanie sieci, poza podsiecią L3 i może obsługiwać do 16,7 mln sieci wirtualnych.