Zaznacz stronę
Formularz kontaktowy
Jeśli interesuje Cię nasza oferta, skorzystaj z formularza i zadaj pytanie naszemu specjaliście.

Do czego służą kontrolery RAID?

Do czego sluza kontrolery RAID

Jednym z ważniejszych pojęć informatycznych, związanych głównie z serwerami dedykowanymi, jest RAID. To macierz składająca się z przynajmniej dwóch dysków twardych, którą zarządza specjalny kontroler. Powszechnie uważa się, że rozwiązanie to zwiększa bezpieczeństwo danych, ale w rzeczywistości wszystko zależy od jego rodzaju. Do czego służą macierze dyskowe, jakie są ich typy i który z nich wybrać? M.in. tego dowiesz się z poniższego wpisu – zapraszamy do lektury!

Czym jest RAID i skąd bierze się jego popularność?

Jeśli zaczyna Ci brakować miejsca na dane w komputerze, zapewne kupujesz kolejny dysk twardy i podłączasz go do płyty głównej. To tanie i proste rozwiązanie domowe, które jednak w przypadku serwerów zwykle jest niekorzystne. Z czego to wynika?

Wykorzystanie wielu nośników prowadzi do fragmentacji danych. Wydłuża się czas ich zapisu oraz odczytu, a co za tym idzie, spada wydajność działania systemu informatycznego. Problem ten rozwiązują kontrolery RAID (skrót pochodzi od słów „Redundant Array of Independent Disks”). W ramach macierzy, składającej się przynajmniej z dwóch dysków twardych, wszystkie należące do niej nośniki są „widziane” przez komputer, jako jeden. W przypadku serwerów rozwiązanie to jest bardzo popularne, gdyż przynosi wiele korzyści, a pośród najważniejszych należy wymienić:

  • podniesienie wydajności transferu danych,
  • nieograniczone możliwości zwiększania ilości przestrzeni dyskowej,
  • mniejszą podatność na awarie, z pewnymi wyjątkami.

Warto jednocześnie podkreślić, że przypisywanie macierzy RAID zarządzanej przez kontroler cech kopii zapasowej jest błędem. W przypadku serwerów głównym celem jej stosowania jest bowiem zmniejszenie podatności systemu na awarię dysków twardych.

Najpopularniejsze rodzaje macierzy dyskowych RAID – charakterystyka

Konkretne korzyści płynące z wykorzystania kontrolerów RAID zależą od zastosowanego rodzaju macierzy. Jest ich wiele i każdy z nich ma swoje zalety oraz wady, dlatego wybór konkretnego należy dopasować do potrzeb. Różnice pomiędzy najpopularniejszymi rodzajami połączenia dysków twardych prezentujemy w poniższej tabeli.

  ZALETY WADY ZASTOSOWANIE
RAID 0 Zwielokrotnienie szybkości zapisu/odczytu i możliwość pełnego wykorzystania dostępnej przestrzeni. Brak dodatkowej ochrony danych, konieczność stosowania dysków o identycznej pojemności i prędkości. Wykorzystywany w stacjach roboczych, przy obróbce multimediów i w domach do przechowywania gier.
RAID 1 Wysoka ochrona przed awariami. Nie rozszerza przestrzeni dyskowej (pojemność i prędkość jest taka jak najmniejszego dysku). Do przechowywania ważnych danych.
RAID 5 i 6
(wymaga, odpowiednio, minimum 3 lub 4 dysków)
Duża odporność na awarie, duża prędkość transferu. Niższa wydajność działania niż przy RAID 0, utrata pojemności 1 lub 2 dysków twardych w macierzy. Do archiwizacji i przechowywania dużych ilości danych.

Oprócz tego istnieją połączenia powyższych typów, np. obsługiwana przez kontroler macierz RAID 1+0. Jest prostsza w obsłudze od typów 5 oraz 6 i jednocześnie oferuje prędkość porównywalną z wersją 0. Z drugiej strony podnosi jednak koszty przechowywania danych.

Sprzętowe i programowe kontrolery RAID – co wybrać?

Warto wspomnieć jeszcze o rodzajach kontrolerów RAID. Dzieli się je na programowe i sprzętowe. Drugie z rozwiązań jest tanie we wdrożeniu. Współczesne komputery i systemy operacyjne mogą kontrolować półki dyskowe poprzez oprogramowanie, ale ma to pewną wadę. Do obsługi połączenia dysków wykorzystywane są zasoby procesora, co przyczynia się do spadku wydajności.

Sprzętowe kontrolery RAID, które oferuje nasza firma Stovaris, są zazwyczaj lepszym rozwiązaniem. Macierz jest zarządzana przez zewnętrzne urządzenie, odciążając CPU komputera. Do tego można bezpośrednio z niej uruchamiać system operacyjny, co w opcji programowanej jest niemożliwe.

Zamów nowoczesne, sprzętowe kontrolery RAID

Jeśli chcesz zwiększyć możliwości swojego serwera, zdecydowanie powinieneś postawić na technologię macierzy RAID. W tym przypadku najlepszą opcją są kontrolery sprzętowe, które znajdziesz w ofercie naszego sklepu Stovaris. Już dziś zajrzyj na stronę, zapoznaj się z dostępnymi produktami i złóż zamówienie. Oferujemy wysokiej jakości sprzęt od dobrych producentów i zapewniamy kompleksowe wsparcie techniczne!